close
Blog Yazıları

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Hijyen kurallarının en başında gelen el ve ayak bakımı düzenli yapıldığında deri hastalıkların da koruyan bir etkiye sahip. Ancak el ve ayak bakımı nasıl yapılır konusundaki püf noktalarına dikkat etmekte fayda var.

Bakımlı olmak hem kadınlar hem de erkekler için büyük önem taşıyor. Bakımlı olmanın ilk adımı da temizlikten geçiyor ve bunların başında gelen maddelerden biri de el ayak bakımı. Her ne kadar hepimizin bildiği ve hatta her gün uyguladığı bir şey gibi görünse de el ve ayak bakımı temizliği ve bakımının bazı olmazsa olmaz detayları var ki gözden kaçabiliyor.

Bakımlı görünmenin dışında el bakımı için ne yapılmalı sorusunun cevabı elbette sağlığımızı korumak ve cildimizde oluşabilecek rahatsızlıkları da ortadan kaldırmak. Sokaktan eve girildiğinde ve kirlenmeler sonucu elleri ve ayakları yıkamanın dışında nemlendirmek, fırçalamak ve tırnak bakımını yapmak da çok önemli. El ve ayak bakımı neden önemlidir sorusu beraberinde ne sıklıkla yapılması gerektiği konusu da getiriyor. Her gün düzenli olarak yapılan el ve ayak yıkama işlemine haftada bir defa da bakım eklemek yeterli.

El ve ayak bakımı için gereken malzemeler

Gün boyunca bize eşlik eden ve bir çok toza, kire maruz kalan el ve ayak bakımı nasıl olmalı konusu elbette el ayak bakımı için gereken malzemelerin gerekliliğini de beraberinde getiriyor. Düzenli olarak manikür ve pedikür yaptırmak hem ellerde hem de ayaklardaki ölü derilerin atılmasını, tırnak batıklarının temizlenmesini, tırnak içlerinde ve deri arasında kalan kirlerin atılması için de oldukça faydalı. Son yıllarda el ayak bakımı nasıl olmalı konusu yalnızca düzenli yıkamanın ve nemlendirici bir krem sürmenin ötesine geçmiş durumda. Hem eller hem de ayaklar için el ve ayak bakımı nedir konusuna farklı boyutlar kazandıran ürünlerin başında el ve ayak bakım maskeleri geliyor. Maskelerin içeriğine ve cildin ihtiyacına göre 2 -4 hafta aralığında uygulanması ellerde ve ayaklarda oldukça büyük farklar yaratan bir uygulama.

Daha önce evde el ve ayak bakımı yapmamış olanlar ve manikür pedikür tecrübesi olmayanlar el ve ayak bakımı nasıl yapılmalıdır konusunda biraz daha acemi olabileceğinden manikürde ve pedikürde kullanılan araçları dikkatli kullanmalı ve ne işe yaradıklarını da bilmelidirler. Manikür ve pedikür için özel olarak hazırlanmış setler evde el bakımı nasıl yapılır konusunda ihtiyacımız olacak her gerece sahip ürünlerdir. Bunlardan bir tane edinmek ve düzenli olarak tırnak kesme, tırnak törpüleme, ayak altındaki ölü derileri atama gibi işlemler yapılabilir.

El bakımı nasıl yapılır?

Ellerimiz ayaklarımıza göre çok daha fazla şeye maruz kalır ve daha fazla kirlenirler. Özellikle gün içinde elden ele dolaşan paraları tutmak, toplu taşımadalar da veya yürüyen merdivenlerde herkesin dokunduğu yerlere dokunmak gibi durumlara maruz kaldığından, ellerin her gün mutlaka birkaç defa yıkanması, tırnak fırçası kullanılarak tırnak içlerinin de temizlenmesi ve günde 1-2 defa yıkanma sonrası nemlendirici sürülmesi uygundur. Bazı el yıkama sabunlarının içinde nemlendirici de bulunduğundan nemlenme ihtiyacı bu şekilde de karşılanabilir.

El bakımı elbette yalnızca yıkamaktan ibaret değildir. Tırnak kenarlarında oluşan ve tırnak etlerine yapışan kirleri, deri içine yerleşen tozları ve derinin ihtiyacı olan nemi vermek için el bakım peeling, el bakım maskesi gibi ürünler de oldukça etkilidir. Bu tip ürünleri 7-10 gün aralığında uygulamak yeterlidir. El bakımı yapmadan önce oje varsa çıkartılması, tırnakların istenilen şekilde törpülenmesi, tırnak kenarlarındaki etlerin alınması gibi bir alışkanlık varsa bunun yapılması ve peeling uygulandıktan sonra durulanması yeterlidir. Tırnak kenarlarında biriken etlerin alınması konusunda oldukça etkili olan elektrikli manikür aletlerinden de faydalanılabilinir.

Ayak bakımı nasıl yapılır?

Tıpkı ellerimiz gibi ayaklarımız da bütün gün bize hizmet eden uzuvlarımız. Her ne kadar ayakkabı içinde kapalı kalsalar bile gün boyunca havasızlığın verdiği zorluğa katlanmak durumunda kalmaktadırlar. El ve ayak bakımı neden önemlidir konusundan bahsederken ayakların gün boyunca havasız kalışından dolayı oluşabilecek deri hastalıklarından bahsetmemek olmaz. Özellikle terleyerek mantar oluşumuna kadar gidebilecek bir tablo ile karşılaşmamak için ayak bakımı nasıl yapılır konusuna hassasiyet gerekmektedir.

Ayağın çorap giymeden önce tamamen kuru olduğunun kontrol edilmesi, her gün mutlaka çorabın değiştirilmesi ve temiz çorap giyilmesi, her gün mutlaka ayakların yıkanması, nemlendirici sürülmesi rutin bakımlardır. Ancak elbette ayak bakımı nasıl olmalıdır sorusunun yeterli cevabı bu kadar değildir. Ayak bakımı da tıpkı el bakımı gibi tırnak bakımını içerir. Ayaklarda ellere nazaran nasır oluşumu çok daha fazla olduğundan nasırların temizlenmesi, nasırlar için özel üretilmiş nasır bantı veya nasır törpüleme aletlerinden faydalanılması ve elbette ponza gibi ürünler ile topuk bakımının yapılması da el ve ayak bakımı nasıl yapılır konusunun olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

El ve ayak bakımında nelere dikkat edilmelidir?

Her ne kadar evde ayak bakımı nasıl yapılır konusu basit adımlardan ibaret gibi görünse de el ve ayak bakımında nelere dikkat edilmelidir konusuna da özen göstermek gerekmektedir. Örneğin elde veya ayaktaki tırnaklardan birinde meydana gelen tırnak batığını kesmek, çekmek, kopartmak gibi işlemler tırnak altında batmalara ve uzun sürede iltihaplanmalara sebep olabileceğinden tırnakların küt kesilmesi, mümkünse düzenli törpülenmesi ancak şeytan tırnağı diye bilinen tırnakların çekilmemesi büyük önem taşır. Bununla birlikte el ve ayak bakımı yaparken yalnızca kendimize ait gereçlerin kullanılması da büyük bir öneme sahip. Deri hastalıklarının en yaygın bulaşma yeri şüphesiz manikür ve pedikür salonlarıdır. Eğer el ve ayak bakımı için bir güzellik salonunu tercih edenlerdenseniz kendi aletlerinizi götürebilir veya steril bir orta olduğundan emin olduktan sonra el ve ayak bakımınızı yaptırabilirsiniz.

 

 

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Fotograf / Resim

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? 2022 Video

Diğer Blog yazılarımız için Tıklayınız

Kozmetik Markaları için Tıklayınız

İl ve İlçeleri Göre Kozmetik Mağazaları için Tıklayınız

İlgili Aramalar:

Günlük el bakımı nasıl olmalı?
El ve ayak temizliği için nelere dikkat edilmeli?
El ayak bakımı nelerdir?
Ayak bakımı nasıl olmalıdır kısaca?
Pamuk gibi eller için ne yapmalı?
Ellerin genç görünmesi için ne yapmalı?
Ayaklar ne sıklıkla yıkanmalı?
Ayak Bakım suyuna ne koyulur?
En iyi ayak bakımı nasıl yapılır?
El ve ayak bakımı evde Nasıl Yapılır
Medikal ayak bakımı Nasıl yapılır
El ayak bakımı Nedir
El ayak Bakımı Ders Notları
El AYAK BAKIMI SINAV Soruları
Kuru ve sert el ve ayak bakımı
El ayak Bakımı megep
El ayak BAKIMI DERSİ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu