close
Blog Yazıları

Evde Ağda Nasıl Yapılır?

Evde Ağda Nasıl Yapılır?

 

Sir ağdadan ağda makinelerine, tüy dökücü kremlerden lazer epilasyon cihazlarına; evde ağda yapmak için bilmeniz gereken tüm detaylar burada!

Özellikle şu son pandemi döneminde karşı karşıya kaldığımız kuaförsüzlük ve karantina hallerinden dolayı saç ve tüy konusunda yeniden iş başa düşmüş gibi görünüyor. Evde cilt bakımı , saç boyama hatta saç kesimi yapanlarımız, epilasyonunu ilk kez kendi yapmak zorunda olanlarımız oldu. Epilasyon konusunda yalnızca bu dönem değil, genel olarak hijyen açısından da evde ağda yapmanın artıları var. Bu bakımdan bu yazımızda evde ağda konusunu inceliyoruz.

Evde Sir Ağda Nasıl Yapılır?

Ağda nasıl yapılır denildiğinde akla geleneksel ağda pişirme yöntemlerinden bir tanesi olarak şeker, su ve limon tuzu gelecektir. Ancak rafine şeker içeren karışımların cilde çok yararlı olduğu söylenemez. Onun yerine sir ağdalar daha faydalıdır. Sir kelimesi mum, balmumu anlamından gelir. Çam reçinesi gibi reçineler kullanılarak elde edilen bitkisel kökenli ağdalara sir ağda adı verilir. Sir ağdaları kozmetik ürün olarak hazır alabilirsiniz. Vücudun farklı bölgelerine ve cilt tiplerine göre satılan ağda setleri mevcuttur. Bu setlerin bazılarında ağda çekmek için ağda bantları bulunur. Bu bantlar eski dönemde kullanılan ağda bezi görevi görür. Bazı hazır sir ağda setlerinde bantı ile ağda birlikte bulunmaktadır. Ağda bantlarına uygulanan belirli dozajda ağda, tüylerin üzerine bantla birlikte tüylerin çıkış yönü istikametine doğru yapıştırılır. Ağdanın iyice yapışması sağlanır ve bir süre beklenir. Daha sonra hazır hissettiğiniz anda cildinizi gerginleştirerek, tüylerin çıkış yönünün tersine doğru hızla çekilir.

Ağda Bantları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vücudun farklı bölgesinde farklı ağda bandı kullanılır. Nereye uygulayacaksanız ona göre seçim yapmanızı öneririz. Cildinizin o bölgesi yağlı, kuru, hassas veya normal olabilir ve bazı firmaların cilt tipine göre farklı ağda bantı modelleri bulunmaktadır. Ağda yapmak istediğiniz bölgeyi hızlıca tamamlamak için büyük bantlar kullanmak yerine küçük bantlar kullanarak bölge bölge temizlemek daha verimli olacaktır, keza bant büyüdükçe çekme işlemini tekrarlama şansınız artar.

Ağda Makineleri ile Evde Ağda Yapmak

Ağda makinesi evde ağda yapmak için uygun çözüm olabilir. Genelde roll-on şeklinde kartuşlu ağda makineleri, elektrik ile çalışan, ağdayı ısıtarak uygulayan aletlerdir. Ağda ısıtıcısı , ağda kartuşu, ağda bantları, temizleyici mendiller ile birlikte set halinde satılır. Kartuş makine içerisine konulduktan sonra makina kartuşu ısıtır ve ağda ısındıktan sonra roll-on mekanizması ile tüylere uygulanır. Sonrasında yine bantla çekilerek temizlenir. Ağda makinası fiyatları makinaya ait farklı özelliklere göre değişebilmektedir.

Tüy Dökücü Kremlerin Avantaj ve Dezavantajları

Epilasyon için kullanılan bir diğer yöntem de tüy dökücü krem olur. Bu ürünlerin avantajları pratik, hızlı ve acısız olmalarıdır ki ağda deyince acı akla geldiği düşünülürse, yalnızca acısız oluşundan ötürü bile pek çok insan bu yöntemi tercih etmektedir. Yalnızca on dakika süren bir işlem oluşu da diğer can alıcı avantajıdır. Tüy dökücü kremlerde dezavantaj olarak da dökülen tüylerin jiletle kesilmişcesine hızlı olarak ve daha sert çıkması, hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlara, irritasyonlara neden olabilmesi, kremin alamadığı kıl kökünün bıraktığı siyah nokta görüntüleri, pek sevilmeyen kokusu görülebilir.

Net Çözüm: Evde Lazer Epilasyon

Uzun süreli ve kalıcı bir çözüm isterseniz bunun cevabı lazer epilasyon olacaktır ve bu uygulamayı evde yapmak isterseniz ev tipi lazer epilasyon cihazlarına ihtiyacınız var demektir. Öncelikle doğru ve kaliteli bir lazer epilasyon cihazı edinmelisiniz. Unutmayın hormon gelişimini tamamlamamış, kıl kökleri büyümesini sürdüren genç kişilerde bu uygulama bir işe yaramamaktadır. Alacağınız lazer epilasyon cihazının dalga boyu, saniyede lazer atış miktarı, kıl tipinize uygunluğu gibi konuları kesinleştirdiniz ve cihazınızı edindiniz. Epilasyonun kalıcı başarıya ulaşması için kıl kökü üreticisi hücre olan papilanın lazerle yok edilmesi gerekir. Öncelikle bölgedeki kıllar jiletle temizlenir. Lazer epilasyonun cihazının gücü bölgeye göre doğru ayarlandıktan sonra temizlenen yüzeye cihazın lazer ucuyla tarama yapmak suretiyle lazer uygulaması yapılır. Lazer uygulaması yapılacak bölgenin güneş görmemiş olması gereklidir. Özellikle genital bölgeler, koltuk altı gibi hassas bölgelerde önerilen zaman aralığı iyi takip edilmelidir. Lazer epilasyon yöntemi ile istenmeyen tüylerden kurtulmanız için genelde tek bir seans yeterli değildir, her bölge için farklı sayıda olmak üzere çoklu seans gereklidir.

 

Evde Ağda Nasıl Yapılır? Fotograf / Resim

Evde Ağda Nasıl Yapılır? 2023 Video

Diğer Blog yazılarımız için Tıklayınız

Kozmetik Markaları için Tıklayınız

İl ve İlçeleri Göre Kozmetik Mağazaları için Tıklayınız

İlgili Aramalar:

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu