close
Blog Yazıları

Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

 

Güneş denenince akla hızla bronzlaşmak ve kalıcı bir bronzluk yakalamak gelirken artık güneş ışınlarından koruyan, cilt tipimize uygun ve cildimizin ekstra ihtiyaçlarını karşıladığından da emin olduğumuz güneş kremi nasıl seçilir konusunda bilgilenmek istiyoruz.

Her güneş kremi her cilt için uygun olmadığından önce cildimizi tanımakta ve cildimize uygun güneş kremi içeriği nasıl olmalı konusunda uzman görüşlerini dikkate alarak güneş kremi seçimi yapmakta fayda var. Son yıllarda üretilen güneş kremleri aynı anda UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayarak cildi nemlendirme görevini de üstleniyor.

UVA ve UVB ışınları güneşten süzülüp cildimize nüfuz eden zararlı ışınlara deniyor. Farklı karakteristik özelliklere sahip bu ışınlardan UVA ışınları bilinen en tehlikeli ışın olarak anılıyor ve UVA koruması içermeyen bir güneş kremi kullanmanın hem kısa hem uzun vaadede cilde büyük zararları olduğu biliniyor. Doğru güneş kremi nasıl seçilir konusunda bilinçlenmemek yalnızca güneş yanıklarına değil, kırışıklık, cilt kanser ve çeşitli deri hastalıkları için de açık kapı bırakmak anlamına geliyor.

Hassas bir cilt için nasıl güneş kremi seçilir?

Yalnızca yaz aylarında değil kışın bile güneşten korunması gereken cildimiz üzerinde güneş kremi faydaları yalnızca yanma etkisini azaltmak değildir. Mineral içerikli güneş kremleri güneş ışığını dağıttığı için hassas ciltlerde kullanım için uygundur. Ancak bu kremler diğer güneş kremlerine göre daha yoğun bir tabaka oluşturduğundan özellikle yüz bölgesinde kullanımı çok fazla tercih edilen bir güneş kremi türü değildir. Çocuklar ve bebekler için üretilen kremler mineral içerikli olduğundan ince bir tabaka halinde kalır ve uzun süre koruma sağlarlar. Hassas ve açık tenli ciltler lekelenmere ve çil oluşumuna da açık olduğundan hem yüksek faktörlü hem de mineral içerikli UVA/UVB korumalı güneş kremlerini tercih etmelidirler.

Kaç faktörlü güneş kremi seçmek doğrudur?

Hemen her güneş kreminin üzerinde görmeye alışık olduğumuz SPF faktör uyarısı kremin yanık üzerindeki etkisini yani bronzlaşma üzerindeki etkisini gösteriyor. Her ne kadar güneş altında geçirdiğimiz zamanda en çok dikkat ettiğimiz şey bronzlaşmak olsa da, bilinçli bir güneşlenme ile hem kalıcı hem de güneş ışınlarından zarar görmemiş bir ciltle yanmak da mümkün. 30 Faktörün altında bir güneş kremi kullanılmaması gerektiği konusuna dikkat çekilirken, SPF 15 ibareli güneş kremleri UVB ışınlarının %93’ünü filtrelerken, SPF 30 ibareliler %97, SPF 50 olanlar ise %98 filtreleme özelliğine sahip.

Güneş kremi içeriğinde neler olmalı?

Güneş kremi seçerken cildin yapısına ve ihtiyacına göre seçim yapmakta fayda var. Sıklıkla karmaşa yaşanan konulardan biri de güneş kremi ve sütü arasındaki fark. Güneş sütü sürülmesi kreme göre daha kolay olan ve ciltte nemlenme hissini daha fazla yaşatan bir ürün tipi. Ancak içerikleri söz konusu olduğunda örneğin cilde faydası olduğu bilinen e vitamini içerikli bir güneş kremi bile bazı ciltler için zararlı olduğundan, özellikle alerjik ciltlerin tercihini e vitaminsiz güneş kremi ve güneş sütünden yana yapmasında fayda var. Güneş kremi markaları farklı cilt tipleri için farklı içeriklerde ürünler üretmeye devam ediyor ve neyseki seçenekler artık çok fazla. Ancak güneş kremi nasıl seçilir sorusunun cevabını ararken bazı olmazsa olmaz noktaları gözden kaçırmamak gerekiyor. Örneğin, sağlıklı bronzlaşmayı sağlayan ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan bir güneş kremi nasıl seçilmeli sorusunun cevabı UVA, UVB ışınlarına karşı karuma sağlayan, suya dayanıklı, nemlendirme özelliğine sahip markalar olmalıdır. Akılda tutmak gereken başka bir nokta da güneş kremi markaları ve fiyatları ürünün iyi veya kötü olduğunu belirlemek için bir kriter olarak alınmaması gerektiği. Güneş kremi seçerken, koruma özellikleri kadar cilt tipimizi ve kullanım sıklığımızı da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

 sizin için seçtiklerimiz

  • La Roche Posay Anthelios Invisible Fluid

Suya dayanıklı, yüksek güneş koruması sağlayan ve denize zarar vermeme konusunda da iddialı bir ürün. Normal ve karma ciltlerin kullanımı için oldukça ideal.

  • The Organic Pharmacy Cellular Protection

Yüksek koruma özelliğine sahip mineral içerikli bir güneş kremi. Geliştirilmiş organik içeriği sayesinde yaşlanma etkileri ile de mücadele edebilme özelliğine sahip. İçeriğindeki kuşburnu, sea yağı, tatlı badem sayesinde cildi korurken nemlendiriyor da.

  • Vichy Capital Soleil Mattifying

Hassas ciltlerin kullanımı için oldukça ideal bir ürün. Özel geliştirilmiş içeriği sayesinde ciltteki fazla yağ seviyesini dengeleyerek mat bir görünüm sağlar.

  • Avene Lait Mineral

İçeriğinde hiçbir kimyasal madde olmayan ürün aşırı hassas ciltler için özel olarak üretilmiş. Cildi UVA ve UVB ışınlarına karşı korur ve mineral içermektedir.

 

 

 

Güneş Kremi Nasıl Seçilir? Fotograf / Resim

Güneş Kremi Nasıl Seçilir? 2023 Video

Diğer Blog yazılarımız için Tıklayınız

Kozmetik Markaları için Tıklayınız

İl ve İlçeleri Göre Kozmetik Mağazaları için Tıklayınız

İlgili Aramalar:

Güneş kremi alırken nelere dikkat etmek gerekir?
En iyi güneş kremi markası hangisi?
Hangi güneş kremini tercih etmeliyim?
İyi bir güneş kremi nasıl anlaşılır?
Güneş kremi yaşlandırır mı?
Yüz için güneş kremi alırken nelere dikkat etmeli?
Kimler güneş kremi kullanmalı?
Evde güneş kremi sürmek gerekir mi?
Bir güneş kreminin içinde ne olmamalı?
Güneş kremi kaç faktör olmalı?
Doktorların önerdiği en iyi güneş kremi
Güneş Kremi
Dermatologların önerdiği güneş kremi
Zararlı güneş kremleri
Orijinal güneş kremi nasıl anlaşılır
Güneş kremi içerik okuma
Hangi güneş kremini kullanmalıyım
Tüylenme yapmayan güneş kremi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu