close
Blog Yazıları

Kışın Kuruyan Cilde Bakım Önerileri

Kışın Kuruyan Cilde Bakım Önerileri

Kışın keskin soğuğuna karşı kışın kuruyan cilde bakım yapmak için ihtiyacınız olan tüm detaylar burada.

Kış aylarında cildimiz soğuk havayla temas ettikçe kuruma, kızarma, hassaslaşma ve çatlama gibi reaksiyonlar gösterir.  Bu nedenle kış boyunca cildimize özen göstermek, kış mevsimine özel bakım uygulamak ve kuru cilt için cilt bakımı uygulamak oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Kışa özel yoğun nemlendirme

Kış boyunca soğuk hava ciltte kurumalara sebep olduğundan kışın kuru cilt bakımı yapmanın olmazsa olmaz kurallarından biri yoğun nemlendirmedir. Havadaki soğuma ile birlikte ciltteki su kaybı cildin kurumasına sebep olduğundan dışarından destek şarttır. Yaz mevsiminde kullandığımız su bazlı nemlendirici kremler yerine, kuruyan cilde ne yapılır sorusunun cevabı yağ içeriği ve onarıcı özelliği yüksel nemlendiricileri tercih etmek gerektiği olacaktır. Kış mevsimi için özel üretilmiş olan ve kış aylarında kuru cilt bakımı konusunda yüksek etkiye sahip olan nemlendiriciler sürüldüğü andan itibaren etkisini gösteren bir yapıya sahiplerdir.

Kışın gün boyu bakım şart

Yılın diğer mevsimlerinde sabah ve akşam olmak üzere iki defa nemlendirme yapılsa da, kış mevsimi için bu durum geçerli değildir. Bu durumda kuru cilt bakımı nasıl olmalı sorusunun cevabının cilt ihtiyaç duydukça olduğunu unutmamak gerekir. Cilt üzerinde gerilme, hassasiyet, kızarma ve hatta çatlama gibi durumların meydana gelmemesi için, ciltte en ufak bir gerilme hissedildiğinde bile nemlendirici uygulamak uygun olacaktır.

Kışın cilt temizleme

Kışın cilt bakımı nasıl yapılır konusunun baş maddelerinden biri cilde uygun ürünler seçmekten geçer. Her ne kadar nemlendirici etkisi yüksek bir nemlendirici krem seçmiş olsak bile cilt temizleyici gibi ürünlerde aynı nemlendirme oranını yakalamadıysak istediğimiz sonucu elde etmemiz zordur. Kışın kuruyan cilde bakım ürünleri seçerken içerisinde asit ve alkol bulunmayan ürünleri tercih ettiğinizden emin olun. Yüz temizliğini yaparken içeriğinde E vitamini veya Shea içeriği olan ürünleri seçmeye özen gösterin.

Ciltteki temasa dikkat

Kış mevsiminde giydiğimiz kalın kıyafetlerin hava almaması, yünlü giysilerin direk tenle teması gibi durumlar da cilde zarar veren yaklaşımlar arasındadır. Kışın kuruyan ciltler için öneriler arasında ilk sıralarda yer alan cilde temas ettirilen ürünlere dikkat edilmesi konusu sentetik ürünler için de geçerlidir. Kışın kat kat giyinmek, tenle teması olacak giysilerin pamuklu ürünlerden seçilmiş olmasına dikkat etmek ve kızarma , tahriş gibi durumlarda tahrişe karşı geliştirilmiş ürünlerden kullanmak faydalı olacaktır.

Ellerinizi ve ayaklarınızı unutmayın

Her ne kadar kışın cilt bakımı dendiğinde aklımıza yüzümüz gelse de kış boyunca soğuk havadan nasibini alan yalnızca yüzümüz değildir. Kışın kuruyan cilde bakım yaparken sadece cildiniz ve dudaklarınız değil; elleriniz ve ayaklarınızın da ilgiye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Elleriniz genelde soğukla birebir temas eden bölge olduğundan nemlendirici krem kullanmanız şarttır. Aynı şekilde ayaklar da gün boyunca kalın çoraplar ve botlar içine hapsedildiğinden sabah ve akşam uygulayacağınız bakımlara ihtiyaç duyacaktır.

Yeterli uyku ve yeterli banyo

“Yeterli” kelimesi özellikle kışın çok önemli; yani ne az ne çok… Örneğin sıcak bir banyo kışın hepimiz için en büyük keyiflerden biridir. Fakat kuruyan cildimiz için upuzun ve aşırı sıcak bir banyodan ziyade, kısa süreli, günlük ve ılık suda banyo yapmamız daha sağlıklıdır. Uykunun da cilt için önemi çok büyük. Dolayısıyla yeterli uykuyu almamız çok önemli. Çünkü gündüzleri çevredeki olumsuz dış etkenlere maruz kalan cildimiz, ancak geceleri biz uyurken dinlenebilir. Ayrıca geceleri hücre yenilenmesi gündüze göre 3 kat daha fazla olduğu için yenilenme kolay olur.

Dudaklara özel bakım

Soğuk kış aylarında en çok kuruyan ve zarar gören hassas bölgelerimizden biri de dudaklarımızdır. Fazla ince deri yapısı, çok az melanin içeriyor olması ve yağ dokusunun azlığı nedeniyle bedenimizin en hassas organlarından biri olan dudakların bu hassasiyetini uygun bakımı ihmal etmemeliyiz. Zaten ince olan bu deri iklim değişiklikleri, güneş ışınları, dudak yalama alışkanlıkları, kullanılan ilaçlar ve rujlar derken daha da bakıma ihtiyaç duyar. Dolayısıyla nemlendirme ve iyileştirme özelliğine sahip dudak nemlendiricilerini mevsim boyunca çantanızda bulundurmayı unutmayın.

 

Kışın Kuruyan Cilde Bakım Önerileri Fotograf / Resim

Kışın Kuruyan Cilde Bakım Önerileri 2023 Video

Diğer Blog yazılarımız için Tıklayınız

Kozmetik Markaları için Tıklayınız

İl ve İlçeleri Göre Kozmetik Mağazaları için Tıklayınız

İlgili Aramalar:

Kışın kuruyan cilde ne iyi gelir?
Kışın cilt bakımı nasıl olmalı?
Kuruyan cilt nasıl düzelir?
Cildim çok kurudu ne yapabilirim?
Cilt kuruluğu için evde ne yapılmalı?
Kuru ciltler için hangi vitamin?
Kışın yüzüm çok kuruyor
Yüz kuruluğu için doğal yöntemler
Kış aylarında cilt bakım tavsiyeleri
Kışın kuruyan ciltler için öneriler
Kış dönemi cilt bakımı
Kışın cilt kuruluğu
Yüz kuruluğuna ne iyi gelir
Soğuk havalarda cilt bakımı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu