close
Blog Yazıları

Kuruyan Dudaklara Ne İyi Gelir?

Kuruyan Dudaklara Ne İyi Gelir?

Havalar soğumaya başladıkça çatlayan ve kuruyan dudaklara ne iyi gelir konusu da gündeme gelmeye başladı. Ufak önlemlerle kış boyunca canlı ve bakımlı dudaklara sahip olmayı mümkün kılan yöntemlere göz atmanızı öneririz.

Cildimizin en hassas ve ince deriye sahip olan bölümlerinden biri olan dudaklarımızı korumak ve dudak kuruluğuna ne iyi gelir konusunda bilgilenmek hiç de zor değil. Özellikle kış mevsimi boyunca maruz kaldığı soğuk hava ile çatlayan dudaklar acı veren bir hale dönüşmeden bazı önlemleri almakta fayda var. Kuruyan dudağa ne iyi gelir sorusunun birden fazla cevabı var ancak mevsimden bağımsız kuruyan dudaklarla başa çıkabilmek için düzenli dudak bakımı yapmayı da ihmal etmemek gerekiyor.

Dudak nemlendiricilerinden faydalanalım

Kış boyunca kuruyan dudaklara ne iyi gelir sorusuyla birlikte çantamızda bulunması gerekenlerin başında dudak nemlendiricileri yer alıyor. Kuruyan dudaklar için ne yapmalı sorusunun başlıca cezalarından biri olan nemlendirici dudak balsamları dudaklara ekstra dene sağlayarak ihtiyacı olan vitaminleri almasına olanak da sağlayan bir yöntem. Ancak aşırı kuruyan dudaklar için gelişi güzel alınmış bir dudak nemlendiricisinin etkili olmayacağını unutmamak ve dudak nemlendiricilerinin içeriklerine de dikkat etmekte fayda var. Bileşenlerinde Jojoba yağı, E vitamini, A vitamini, D vitamini, hindistan cevizi yağı, balmumu, shea yağı, badem yağı ve aloe vera gibi bitkilerin olması dudaklarım çok kuru ne yapmalıyım telaşında olanlar için tam bir kurtarıcıdır.

Yeterince su içiyor muyuz?

Yalnızca dudaklarda kuruluk değil tüm ciltte kuruluk oluşmasına sebep olanların başında vücuttaki sıvı eksikliği yer alıyor. Yeterince iyi beslenmemek ve su tüketimini önemsememek dudaklarda çatlamalara ve kuruluklara sebep olduğundan günde ortalama 8 bardak su içtiğimizden ve sıvıdan zengin besinleri tükettiğimizden emin olmak gerekiyor. Dudak kuruluğu nedenleri arasında doğru ve dengeli beslenme de yer alıyor. Günlük besin tüketimine yumurta, yulaf ve kırmızı et gibi besinlerle cilde nem kazandıran B vitamini; havuç ve süt ürünleri ile cilt rahatsızlıklarını iyileştiren A vitamini; fındık, yeşil yapraklı sebzeler ve yumurta gibi besinlerle de yaşlılık belirtilerini azaltan E vitaminini eklemeyi ihmal etmeyin. Eğer neden dudak kurur sorusunun cevabını arıyorsanız bunun büyük bir kısmının bedeninize giren besinlerde saklı olduğu gerçeğini akılda tutmakta fayda var.

Nemlendirici rujlarla dudaklarınızı renklendirin

Dudakların kurumasına sebep olan şeylerden biri de rujların sürüldükten sonra temizlenmemesi, ruj kalıntılarının silinmeden dudağa yeniden ruj sürülmesi ve nemlendirici değil dudağı kurutucu özelliklere sahip rujlar kullanılmasıdır. İçeriğinde nemlendirici özelliği bulunan rujlardan kullanmak ve ruj kullanımı sonrasında makyaj temizleyicilerden faydalanarak dudakları iyice temizlemek gerekiyor. Gece yatmadan önce dudaklarınızı rujdan arındırmayı, gece dudak nasıl nemlendirilir konusunda etkili ve nemlendirici özelliğe sahip dudak bakım kremlerinden kullanmayı ihmal etmeyin.

Ortamda nem dengesini sağlayın

Soğuk havalarda yalnızca dudaklarımızın değil tüm cildimizin dengesinde bozulmalar meydana gelir. Bunun sebeplerinin başında da ortamdaki nem dengesi vardır. Ortam neminin %30-40 civarında olmasını sağlayan nemlendiricilerden faylanmak kurumuş dudağa ne iyi gelir konusunda önerilen yöntemler arasında yer alıyor. Nemlendirici buhar makinelerini yatak odanızda veya gün içinde sıklıkla zaman geçirdiğiniz herhangi bir alanda bulundurmak dudaklarınızdaki kurumalarla başa çıkabilmenizi sağlayacaktır.

Dudakların da peelinge ihtiyacı var

Tıpkı cildimizin diğer bölümleri gibi dudaklarımızın da bakıma ve özel ilgiye ihtiyacı vardır. Hassas bir deriye sahip olan dudak kurumasına iyi gelen şeyler listesinin başında düzenli bakım geliyor. Dudaklara bakım yapmanın en etkili yollarından biri dudaklar için özel üretilmiş olan dudak peelingleri. Dudaklardaki ölü derilerin atılmasını sağlayan dudak peelinglerinden haftada bir kullanmak, 2-3 dakika beklettikten sonra durulamak ve nemlendirici dudak kremlerinden sürmek dudaklarınızda hızlı bir iyileşmeyi de beraberinde getirecektir. Dudak bakımı yaparken dudaklar için özel üretilmiş, yumuşak kıllara sahip olan dudak fırçalarından yararlanabilir, kurumuş derileri nazikçe temizleyebilirsiniz.

Dudakları kurutan ve çatlamasına sebep olanlar neler?

Sıcak, tuzlu ve acı besinler dil ve dudaklarda tahrişe sebep olabildiğinden özellikle kuruluğun ve dudak çatlaklarının yoğun olduğu dönemlerde tüketilmemelidir.

Nikotin tüketimi yalnızca dudaklara değil tüm cilde zarar veren bir alışkanlık. Ancak özellikle dudakların yoğun nikotin dumanına maruz kaldıkça sararması ve kuruması sebebiyle nikotinden uzak durmaya gayret edin.

Dudaklarda meydana gelen kuruluk, pullanma, kabuklanma gibi durumlarda dudaklarınızı ıssırmayın ve kabukları kopartmayın. Bu alışkanlık dudaklarda kanamalara ve yaralara sebep olacaktır. Bunun yerine düzenli dudak peelingi yaparak yumuşak kıllı dudak fırçası ile fırçalamak ve yoğun nemlendirici özelliğe sahip dudak kremlerinden kullanmak fayda sağlayacaktır.

 

Kuruyan Dudaklara Ne İyi Gelir? Fotograf / Resim

Kuruyan Dudaklara Ne İyi Gelir? 2022 Video

Diğer Blog yazılarımız için Tıklayınız

Kozmetik Markaları için Tıklayınız

İl ve İlçeleri Göre Kozmetik Mağazaları için Tıklayınız

İlgili Aramalar:

Dudak kuruluğu neyin habercisi?
Dudaklarım kuruyor ve çatlıyor ne yapmalıyım?
Dudak kuruluğu hangi vitamin eksikliğinden olur?
Dudak kuruluğuna hangi krem iyi gelir?
Vazelin dudak kuruluğuna iyi gelir mi?
Şeker düşünce ağız kurur mu?
Evde dudak kuruluğuna ne iyi gelir?
Dudak Kurumasi hangi hastalik?
Dudak neden kurur ve çatlar?
Dudak çatlaklarına hangi krem iyi gelir
Dudak kuruluğuna iyi gelen krem
Dudak çatlamasına ne iyi gelir
Dudak yarılmasına ne iyi gelir
Dudak kuruması neden olur
Dudak soyulmasına Ne iyi Gelir
Dudak Çatlamasına ne iyi gelir evde
Dudak çatlamasına vazelin iyi gelir mı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu