close
Blog Yazıları

Lavanta Yağının Saç İçin Faydaları Kullanımı

Lavanta Yağının Saç İçin Faydaları Kullanımı

Aslen Akdeniz, Orta Doğu ve Hindistan’dan gelen lavanta çiçeği, neredeyse farmasötik etkinliği nedeniyle dünya çapında ün kazanmıştır. Antiseptik, antimikrobiyal ve yatıştırıcı etkileri 2500 yılı aşkın bir süredir gözlemlenmiştir. Bu rüya gibi kokulu çiçek, halk hekimliğinde yüzyıllardır kullanılmaktadır ve kaygı, huzursuzluk, uykusuzluk ve depresyon gibi çeşitli rahatsızlıkları tedavi etme yeteneği nedeniyle bu güne kadar popülerliğini korumaktadır. Lavanta Yağının Saç İçin Faydaları Kullanımı çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. Saç İçin Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır? tüm bunlar ile ilgili bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Lavanta Yağının Saç İçin Faydaları ve Kullanımı

Lavanta Yağının Saç İçin Faydaları

Lavanta yağı, binlerce yıldır kaygıdan yara bakımına kadar değişen sorunları tedavi etmek için topikal olarak, soluma yoluyla ve ağızdan alım yoluyla kullanılmıştır. Lavanta esansiyel yağının, uygulandıktan sonra insizyon bölgelerinde ağrı ve kızarıklığın azalmasına neden olan önceki klinik araştırmalara bağlı olarak yara iyileşmesi üzerinde faydalı bir etkiye sahip olduğuna inanılmaktadır . Ek olarak, Saç İçin Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?, Lavanta Yağının Saç İçin Faydaları Kullanımı farelerde yapılan çalışmalar, lavanta yağının saç büyümesini uyarma yeteneğine sahip olabileceğini göstermiştir.

Ayrıca birçok çalışmada gözlemlenen lavanta yağının olumlu psikolojik etkilerinin 4 saç ve saç derisi sağlığını da etkileyebileceğini belirtmek önemlidir. Stres hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesinin önde gelen nedenlerinden biridir ve lavanta yağı aromaterapisi ile hedef alınabilir. Ayrıca, bağışıklık aktivasyonu ve iltihaplanma, her ikisi de zayıf kafa derisi sağlığına ve saç dökülmesine yol açabilen kaygı ve stres ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Saç İçin Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?, Lavanta Yağının Saç İçin Faydaları Kullanımı faydaları saymakla bitiremeyiz.

 • Kaygı ve stresi hafifletir:

  Markowitz’e göre lavanta yağının kaygı ve stresi yatıştırmadaki kullanımı, Roma ve Mısır zamanlarına kadar uzanabilir. Lavanta yağı tedavisinin, huzursuzluk ve rahatsız uyku gibi kaygı ile ilgili semptomları birkaç yan etki ile hafiflettiği bulunmuştur. Chambers-Harris, konsantre formunda yatıştırıcı özelliklere bile sahip olabileceği konusunda uyarıyor, bu yüzden dikkatli kullanılması gerekiyor. Lavanta Yağının Saç İçin Faydaları Kullanımı dikkat edilmesi lazım.

 • Kepeği önleyebilir:

  Kepek genellikle kafa derisini enfekte eden mayalardan kaynaklanır. Chambers-Harris, yara iyileşme sürecine yardımcı olduğu gözlemlenen lavanta yağının antimikrobiyal özelliklerine dikkat çekiyor. 2 Spesifik bir kepek vakasının nedenine bağlı olarak, lavanta yağı kepek oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

   • İltihabı azaltır:

    Stres ve kaygı vücuda çok büyük bir fiziksel yük getirir. Bağışıklık aktivasyonu ile inflamasyon ve anksiyete, huzursuzluk, uykusuzluk ve depresyon gibi duygudurum bozukluklarını ilişkilendiren biyokimyasal bağlantılar bulunmuştur. 5 Bu rahatsızlıkların tedavisinde lavanta yağı vücuttaki ve özellikle kafa derisindeki iltihabı azaltabilir.

   • Saç büyümesini teşvik edebilir:

    Her iki uzman da fare çalışmalarının sonuçlarını doğrulamak için daha fazla insan klinik denemesine ihtiyaç duyulduğuna dikkat etse de, lavanta yağının Minoxidil’deki aktif bileşene benzer bir oranda yeni saç büyümesini desteklediği bulunmuştur.

   • Genel kafa derisi sağlığını iyileştirir:

    Lavanta yağı, kafa derisine hem anti-inflamatuar hem de antimikrobiyal özellikler sağlayarak genel kafa derisi sağlığını iyileştirir. Sağlıklı bir saç derisi yeni saç büyümesi için çok önemlidir, bu nedenle bu aynı zamanda saç büyümesinin desteklenmesine de yardımcı olabilir.

Saç İçin Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

Lavanta yağı, iyileştirici özelliklerinden nasıl yararlanmayı umduğunuza bağlı olarak, saç derinizi ve saçınızı topikal olarak, soluma yoluyla veya ağızdan yutma yoluyla iyileştirmek için kullanılabilir. Saç ve saç derisi üzerinde büyük etkisi olabilecek kaygı ve stresi hedeflemek isteyenler için aromaterapi veya lavanta yağının solunması genellikle önerilir. Lavanta yağı gibi yağların ağızdan alınması asla bir tıp uzmanına danışılmadan yapılmamalıdır. Lavanta çiçeğine alerjisi olanlar, tahriş etme potansiyeli nedeniyle lavanta yağı kullanmamalıdır.

 • Şampuanınıza lavanta yağı damlası ekleyin: 

  Tahrişi önlemek için Chambers-Harris, en sevdiğiniz şampuana lavanta yağı eklenebileceğini söylüyor. Avucunuza iki ila üç damla lavanta yağı ekleyin ve normal miktarda şampuanla karıştırın. Beş dakika bekletin, ardından iyice durulayın.

 • Saç deriniz için bir masaj yağı oluşturun:

  Chambers-Harris, tahrişi önlemek için iki ila üç damla lavanta yağını argan, üzüm çekirdeği, jojoba, hindistancevizi veya badem yağları gibi en sevdiğiniz taşıyıcı yağla karıştırmanızı önerir. Saç derisine masaj yapma eylemi aynı zamanda kan akışını arttırır ve bu da saç büyümesine fayda sağlayabilir.

 • Lavanta yağı içeren ürünler kullanın: 

  Chambers-Harris, Alodia serisindeki neredeyse tüm ürünlerinde lavanta yağı bulunduğunu, ancak lavanta içeren en sevdiği ürünün  Derin Bakım Maskesi olduğunu söylüyor . Önceden formüle edilmiş bir ürün kullanarak, çok yüksek konsantrasyon oluşturma olasılığını azaltırsınız.

İlgili Aramalar:

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu