close
Blog Yazıları

Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Yaş fark etmeksizin herkesin sıklıkla giymeyi tercih ettiği ayakkabı türlerinden biri olan spor ayakkabı nasıl temizlenir konusunu irdeleyelim istedik. Bizimle bu keşfe çıkmaya ne dersin?

Kendimizi en rahat hissettiğimiz ayakkabılardan biri spor ayakkabılar. Ancak her ne kadar çoğumuzun birden fazla spor ayakkabısı olsa da bazı spor ayakkabıları daha sık giymeyi seviyor ve onların içinde çok daha rahat ediyoruz. Durum böyle olunca ortaya spor ayakkabılar nasıl temizlenir sorusu çıkıyor.

Spor ayakkabı içi nasıl temizlenir sorusu spor ayakkabının üretildiği malzemeye ve elbette rengine göre değişiklik gösterecektir. Suya dayanıklı olup olmayışı, deri malzemeden mi yoksa kumaş malzemeden mi üretildiği ve elbette ne sıklıkla giyildiği gibi detaylara dikkat ederek spor ayakkabı içi nasıl temizlenir konusunda doğru bilgilere ulaşmak mümkündür.

Spor ayakkabılara özel bakım

Spor ayakkabılar için özel olarak geliştirilmiş bakım ve temizleme ürünleriyle spor ayakkabılarını koruma altına almak mümkün. Spor ayakkabı temizliği için özel üretilen spreylerden ve bu spreylerle birlikte kullanım için uygun olan spor ayakkabı temizleme fırçalarından kullanarak düzenli bakım yapmak spor ayakkabıların uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Özellikle açık renk spor ayakkabılarda kirlenme çok daha hızlı olacağından haftada bir defa bu temizleme işlemini yapmak fayda sağlayacaktır.

Süngerle silelim

Araç ve ev temizliğinde de kullanılan sihirli süngerler spor ayakkabı temizlerken de en büyük yardımcılardan biridir. Spor ayakkabı nasıl yıkanır konusu ayakkabının suya dayanıklılığına bağlı olarak değişeceğinden sihirli süngeri ıslak veya kuru kullanmak konusuna ayakkabının cinsine göre karar vermek doğru olacaktır. Süngerle silme işlemi öncesinde de spor ayakkabı temizliği için özel üretilen spor ayakkabı temizleme köpüğü kullanılması derin bir temizliği sağlayacaktır.

Spor ayakkabı temizleme süngeri kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli detaylardan biri koyu renk bir ayakkabının temizliğinde kullanılan süngerin tamamen temizlenmeden açık renk bir spor ayakkabıda kullanılmaması gerektiğidir. Koyu veya canlı renklerdeki spor ayakkabılar için kullanılan süngeri ayrı tutmak en doğru yöntem olacaktır.

Fırçalayarak temizleyelim

Artık iş hayatında bile sıklıkla göremeye başladığımız siyah spor ayakkabı nasıl temizlenir konusu da spor ayakkabı severleri düşündüren konulardandır. Siyah spor ayakkabılarda görmenin daha zor olduğu kirler zaman içinde siyahın matlaşmasına sebep olabileceğinden koyu renklerdeki spor ayakkabıların düzenli fırçalanması önemli bir bakım yöntemidir. Ancak bazı spor ayakkabıların deri bez karışımlı olması spor ayakkabının bez kısmı nasıl temizlenir konusunu da beraberinde getirir.

Bez bölgelerin fırçalanması gerektiğinde daha hassas dokunuşlarla temizlenmesi ve kuru bir bezle silinmesi uygun olacaktır. Her ne kadar bez spor ayakkabıları çamaşır makinesinde bile yıkamayı tercih edebilsek de bu yöntem ayakkabının ömründen eksilten bir yöntemdir. Ayakkabı nasıl yıkanır konusuna çamaşır makinesinde yıkamak olarak değil, nemli besle silinmesi şeklinde yaklaşmak ayakkabının dikiş ve yapıştırma alanları için de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Fırçalama işlemini bir fiş fırçası yardımıyla yapabilir veya spor ayakkabı temizlemek için özel üretilmiş ayakkabı fırçalarını kullanabilirsiniz.

Beyaz spor ayakkabı nasıl temizlenir?

Sanılanın aksine beyaz spor ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamak doğru bir yaklaşım değildir. Özellikle deri spor ayakkabılarda deride kırılmalar ve çatlamalar meydana geleceğinden beyaz ayakkabıyı temizleme için kullanılması gereken en son yöntem çamaşır makinesi olmalıdır. Beyaz spor ayakkabıların çok hızlı kirlenmesi beyaz spor ayakkabı nasıl temizlenir ve uzun süre temiz kalması nasıl sağlanır sorularını da beraberinde getiriyor.

Beyaz spor ayakkabıları da tıpkı siyah spor ayakkabılarda olduğu gibi düzenli fırçalamak ancak bu işlemi yaparken deriye zarar vermeden nazikçe yapmak gerekir. Zamanla deride meydana gelen kırılmalar için özel üretilmiş beyaz spor ayakkabı boylarından kullanmak, her gün düzenli olarak nemli ve ayakkabı temizleme deterjanı damlatılmış bezle silmek kirlerin temasını minimuma indirecek ve deri içlerine yerleşmesini engelleyecektir.

Spor ayakkabı içi nasıl temizlenir

Spor ayakkabıların bakımını yaparken yalnızca dış yüzeyin temizliğini yapmak ve tabanını silmek elbette yeterli olmayacaktır. Ayaktaki terlemeye en çok maruz kalan alanlardan biri olan tabanlığı çıkartıp düzenli olarak havalandırmak, elde yıkamak ve iyice kurumadan ayakkabı içine koymamak gerekir. Sıklıkla giyilen ve büyün gün hareket halindekiyken ayağımızda olan spor ayakkabıları her gece havalandırmak mantar gibi deri hastalıklarının da oluşmasını engelleyecektir.

Bağcıkları temizlemeden olmaz

Spor ayakkabılarımın en önemli aksesuarı olan bağcıların da düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Kemal bağcıları elde bir el sabunu ile yıkanabilir ve iyice kuruduktan sonra spor ayakkabıya takılabilir. Deri bağcılarda ise nemli bezle silmek ve yine kuru olduğundan emin olunduktan sonra takmak uygun olacaktır.

Spor ayakkabılar nasıl kurutulur?

Spor ayakkabılar eğer kumaş bir malzemeden üretildiyse yıkama sonrasında çamaşırlarınızı astığınız yerde kurutabilirsiniz. Ancak deri spor ayakkabıları kurtulurken ve daha da önemlisi suya maruz bırakırken dikkat etmek gerekiyor. Deri suya maruz kaldığında direkt olarak güneş altında bırakmak derinin deforme olmasına sebep olacaktır. Spor ayakkabıları kurutumak için kullanılan bir diğer yöntem ise kalorifer üzerine koymaktır. Bu işlemi yapmadan önce bağcıkları çıkartmaya ve ters olarak  kurutmaya dikkat etmek faydalı olacaktır.

Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir? Fotograf / Resim

Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir? 2022 Video

Diğer Blog yazılarımız için Tıklayınız

Kozmetik Markaları için Tıklayınız

İl ve İlçeleri Göre Kozmetik Mağazaları için Tıklayınız

İlgili Aramalar:

Spor ayakkabı ne ile temizlenir?
Beyaz spor ayakkabı nasıl temizlenmeli?
Kirli beyaz ayakkabı nasıl temizlenir?
Renkli spor ayakkabısı nasıl temizlenir?
Kirli spor ayakkabı nasıl yıkanır?
Spor ayakkabı ıslak mendille temizlenir mi?
Sararmış spor ayakkabı nasıl temizlenir?
Adidas spor ayakkabısı nasıl temizlenir?
Spor ayakkabı çamaşır suyu ile temizlenir mi?
Spor ayakkabı kenarları nasıl beyazlatılır?
Fileli ayakkabı temizleme
Renkli spor ayakkabı temizleme
Nike fileli ayakkabı temizleme
Siyah spor Ayakkabı Nasıl temizlenir
Asperox Ayakkabı temizleme
Ayakkabı beyazlatma evde
Beyaz fileli ayakkabı temizleme
Cif ile ayakkabı TEMİZLEME

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu