close
Blog Yazıları

Detoks İçecekleri Hakkında 9 Gerçek

Detoks İçecekleri Hakkında 9 Gerçek

Yıllardır bir detoks trendidir gidiyor. Bugün geldiğimiz noktada içi fazlasıyla boşaltılmış bir kelime olsa da, gerçek anlamıyla detoks yani ‘birikmiş toksinlerden arınma’ süreci aslında sağlığımız için hayli önemli. Zira vücuttan doğal yollarla atılamayan, dolayısıyla gittikçe biriken toksinler bağışıklık sistemimizin vücudumuzu onarmak ve yenilemek için kullanacağı enerjiyi çalarken, aynı zamanda hücrelerimizde hasara sebep oluyor.

Toksik yapay ve rafine maddelere bir de hareketsizlik, az su tüketimi, çevre kirliliği gibi diğer etkenler eklenince ortaya pek de iç açıcı bir tablo çıkmıyor ki, hepsinin ortak yanı günümüzün modern dünyasına ait olmaları. İşte, bu noktada çıkış yolu olarak detoks programlarına başvuranları anlamak zor değil. Şimdiye kadar pek çok örneğini gördüğümüz kürler arasında son zamanlarda hayli popüler olan detoks suları da var. Nedenlerine ve nasıllarına bir göz attık.

  1. Juice fasting’ ya da ‘juice cleanse’ denen taze sebze ve meyve sularıyla detoks sırasında vücut gereksiz atıklardan arınırken, düzgün çalışması için gereken kalori ve besinleri almaya devam ediyor.
  2. Genelde üç gün süren kürde katı yiyecek tüketmeyerek aynı zamanda sindirim sistemini dinlendirmek amaçlanıyor. Fakat bu her bünye için o kadar kolay değil. Katı yiyeceğe alışık vücut halihazırda ihtiyacı olan besin, vitamin ve mineralleri aldığı halde yoksunluk çekebiliyor. Yani iş yine iradede bitiyor.
  3. Kür sırasında zayıflama ihtimaliniz de var fakat bu genelde su kaybı şeklinde oluyor. Kısacası bahsettiğimiz bir kilo verme diyeti değil.
  4. Ayda bir kez, mevsim geçişlerinde ya da kendinizi fiziksel ve zihinsel olarak iyi hissetmediğinizde bu yönteme başvurmanız öneriliyor.
  5. İçeriği meyve ağırlıklı sular sebze ağırlıklı olanlara kıyasla daha çok şeker içerdiği için dengeli, tercihen sebze ağırlıklı bir karışım tüketmek en ideali.
  6. Kendi detoks suyunuzu yapmanız zor değil. İhtiyacınız olanlar; bir katı meyve presi, kapaklı cam kavanozlar ve taze meyve-sebzeler.
  7. Kür sırasında vücudunuzu dinlemeyi ihmal etmeyin. Baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik gibi belirtiler gösteriyorsa kürü kesip, bir daha denemeden önce doktorunuza danışın. Ayrıca, diyabet hastasıysanız, hamileyseniz, düzenli ilaç kullanıyorsanız ya da belli bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza danışmadan detoks yapmayın.
  8. Bazı uzmanlar, detoks kürlerinin sağlıklı yaşam konusunda motivasyonu artırdığını düşünüyor ve meyve-sebze suyu ağırlıklı bir diyetin yüksek miktarda fitobesin tüketmek için iyi bir yol olduğunu söylüyorlar. Bazılarına göre ise vücudu toksinlerden arındırmak için detoks yapmak gereksiz çünkü karaciğer ve böbreklerimiz zaten gereksiz atıkları bertaraf etme konusunda uzman. Diğer yandan, işlenmiş, yapay ve katkılı yiyeceklerden uzak durmak sindirim sistemini rahatlatmak açısından iyi bir tercih.
  9. Tüm dünyada çeşitli markalar altında satılan soğuk sıkım meyve ve sebze sularına gösterilen ilginin sebebi, günlük şehir yaşamında insanların artık sağlıklı beslenmeye yeterince vakit ayıramaması. Bu tip konsantre kürlerle vücudumuzda bir çeşit doping etkisi yaratmaya çalışıyoruz. Fakat bunu yaparken, seçtiğimiz markanın güvenilirliğini sınamamız ve tavsiye edilen süre ve miktarları aşmamaya özen göstermemiz şart.

 

 

Detoks İçecekleri Hakkında 9 Gerçek Fotograf / Resim

Detoks İçecekleri Hakkında 9 Gerçek 2022 Video

Diğer Blog yazılarımız için Tıklayınız

Kozmetik Markaları için Tıklayınız

İl ve İlçeleri Göre Kozmetik Mağazaları için Tıklayınız

İlgili Aramalar:

Zayiflatan detoks içecekleri
Göbek ve basen eriten detoks suyu
3 günlük detoks diyeti
7 günlük detoks programı
Yağ Yakıcı Detoks suyu
Detoks suyu Nasıl Yapılır
Göbek eriten detoks suyu Tarifi
Sabah aç karnına detoks suyu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu