close
Blog Yazıları

Erkek El Bakımı Nasıl Yapılır?

Erkek El Bakımı Nasıl Yapılır?

Bedenimizin en göz önünde olan yerlerinden biri eller. Gün boyu değmediği yer kalmayan, hemen her işimizi yaparken kullandığımız, bazen kaba işlerin bazen de sevgi dolu dokunuşların baş rol oyuncusu ellerimiz bedenimizin diğer tüm bölgelerinden bağımsız neredeyse her gün bakımı hak ediyorlar. İçinizden ‘aman canım, erkek eli dediğin bakımlı mı olur?’ cümlesi geçiyorsa lütfen ona aldırmayın. Kadınlarla yapılan anketlerde sorulan ‘Bir erkeğin ilk neresine dikkat edersiniz?’ Sorusuna verilen en yaygın cevaplardan biri ‘Ellerine’ oluyor. Peki ama erkek el bakımı nasıl yapılır ve bir erkek bakım yaparken nasıl bir yol izlemeli. İşte size bazı öneriler…

Erkek el bakımının olmazsa olmazı temizlik

Düzenli olarak elleri yıkamak ellerimi yıpratır diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Gün boyu eldeki gözeneklere yerleşen kirleri gidermenin en etkili yolu ellerimizi yıkamak. Yaptığınız işin gerekliliğine göre ellerinizi en azından günde iki defa yıkamakta fayda var. Nemlendirici etkisi olan bir sabun kullanarak ellerinizin uzun süre nemli kalmasına destek verebilirsiniz.

Unutmamak gereken bir nokta da erkek el ve tırnak bakımı rutinlerinin birbirinden ayrılmaz olduğudur. Gittiğiniz her yere yanınızda götüremeseniz bile, en azından kendi evinizde bir tırnak fırçası bulundurmakta fayda var. Tırnak fırçasının düzenli kullanımı tırnak içi kir oluşumunu engeller.

Erkek el bakımı nasıl yapılır?

Yoğun bir çalışma hayatınız, koşturmalı bir aile hayatınız ve kendinize ayırdığınız zamanlarda bile oradan oraya savrulduğunuz günleriniz olabilir. Ancak günde on dakika bile olsa bakımınıza ayırmanız sizi zorlamayacaktır. Erkek el bakımı nasıl yapılır konusu zamanla uzmanlaşılacak, rutininize girecek ve hatta alışkanlık haline getirdikten sonra el bakımı yapmadığınızda kendinizi rahatsız hissedebileceğiniz bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığı kazanmak için kendinize erkek el bakım ürünleri içeren bir bakım seti alabilir veya bu seti kendiniz oluşturabilirsiniz.

Erkek el bakım setinde neler olmalı?

  • Törpü
  • El kremi
  • El peelingi
  • Tırnak fırçası
  • Güneş kremi
  • Tırnak makası

Erkek el bakım ürünleri neden erkeklere özel ürünler olmalı?

Erkeklerin çoğu erkek el bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını eşlerinin el kremlerini sürmek olduğunu düşünüyor ancak bu doğru bir yaklaşım değil. Erkeklerin cildi kadınların cildinden farklı bir yaşlanma süreci geçiriyor. İçindeki yüksek kollajen erkek cildinin kadın cildine nazaran %25 daha kalın olmasına sebep veren bir durum.

Bununla birlikte erkeklerin cildindeki yağ bezleri kadınlarınkine nazaran daha aktif ve yağlanma eğilimi daha fazla. Yani erkek cildi ve kadın cildinin ihtiyaçları birbirinden oldukça farklıdır. Bu yüzden erkeklerin kendineleri özel bir erkek el bakım kremi kullanmaları daha uygun olacaktır.

Erkek el bakımı nasıl yapılır: Rutinler

Bakımlı ellere sahip olmanın altın kuralı düzenli olarak elleri yıkamak ve tırnak fırçası kullanmak dedik. Ancak bu tek başına elbette yeterli değil. Erkek el tırnak bakımı düzenli olarak tırnakların kesilmesi, törpülenmesi ve hatta tırnak kenarlarındaki etlerin manikür yapılarak veya kütikül giderici ürünlerin kullanılması ile giderilmelidir. Ayda bir defa manikür yaptırmak çağımız erkeği için artık bir lüks değil. Eğer böyle bir alışkanlığınız yoksa evde kendiniz de düzenli bir bakım rutini oturtabilirsiniz.

Tırnak temizliği yapıldıktan sonra erkekler için el bakım kremi kullanarak derinizin uzun süre nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayda en azından bir defa el peelingi kullanarak el dersinde oluşan ölü derinin atılmasını sağlayabilir ve böylece en çabuk deforme olan yerlerimizden biri olan ellerinizin yaşlanmasını geciktirmiş de olursunuz.

Bu yazımızda üzerinde durduğumuz konu erkek el bakımı ve erkek el bakım ürünlerinin kullanımıydı ancak unutmamak gerekiyor ki erkek el ayak bakımı bir bütündür. Ellerinize gösterdiğiniz özeni, yalnızca yaz aylarında sandalet veya terlik giyeceğiniz zaman değil düzenli olarak ayaklarınıza da göstermelisiniz. Erkek ayak bakımı yaparken de aynen ellerinize yaptığınız bakımı ve erkekler için özel üretilmiş ayak bakım ürünlerini kullanmak cildinizin uzun yıllar yıpranmadan kalmasını sağlayacaktır.

Erkek El Bakımı Nasıl Yapılır? Fotograf / Resim

Erkek El Bakımı Nasıl Yapılır? 2023 Video

Diğer Blog yazılarımız için Tıklayınız

Kozmetik Markaları için Tıklayınız

İl ve İlçeleri Göre Kozmetik Mağazaları için Tıklayınız

İlgili Aramalar:

Erkek tırnak bakımı nasıl olmalı?
Günlük el bakımı nasıl olmalı?
Erkekler tırnaklarını nasıl kesmeli?
El bakımı nedir kısaca?
Erkekler neden tırnak yer?
Erkek el tırnak nasıl kesilir?
Erkek tırnak Bakımı nasıl Yapılır
Erkek tırnak bakımı yapan yerler
Hastaya el bakımı nasıl yapılır
Vazelinle el bakımı
Evde el bakımı
Bakımlı erkek nasıl olur
El bakımı nasıl yapılır
El bakımı maskesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu