close
AnkaraBlog YazılarıÇankayaKozmetik Markalarına Göre

MÜSİLAJ SORUNU NE OLACAK

MÜSİLAJ SORUNU NE OLACAK

Müsilaj Nedir?

Müsilaj Sorunu Ne olacak Sorusu? Deniz salyası, çoğunluğunu bitki planktonlarından oluşan mikroorganizmaların aşırı çoğalarak yapışkan, salyamsı bir madde salgılaması sonucu oluşuyor. Laboratuvarda yapılan incelemelerde İlk izlenimlere göre bu seneki artışın evsel atıklar gibi dış etkenlerin bu canlıları strese soktuğu, dolayısıyla tek hücreli canlıların daha fazla müsilaja neden olduğu belirlendi.

Aynı zamanda yanlış avlanma gibi etkenler de tek hücreli canlıların üremesine yol açarak, müsilajın artmasına sebep olduğu açıklandı.

Fitoplanktonlar: Yaşam dengesini koruyan tek hücreli mikrooroganizmalar!

Deniz altındaki tüm canlı yaşamı tehdit eden müsilaj tabakası, Marmara Denizi’nde kirliliğin bir göstergesi niteliğinde. Özellikle kasım ayından bu yana ciddi oranda artan müsilaj, denizdeki biyolojik sürecin bir sonucu.
Fitoplankton grupların, mikroalglerin ve mikroskobik bitkiciklerin aşırı çoğalması sonucunda ortaya çıkan müsilaj, organiz bir madde ve son noktaya gelindiğinde deniz yüzeyinde sümüksü bir yapıda görülmeye başlıyor.
Deniz salyası uyarısı: Müsilaj doğal bir olay değil, bunlar iyi günlerimiz - Dünya Gazetesi
      Ancak müsilajın sebebi olan mikroalglerin aslında yararlı mikroorganizmlar olduğu tespit edildi.
      Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Eczacılık Meslek Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Köksal Pabuçcu, müsilajın (deniz salyası) temel kaynağı olan mikroalglerin florasını tespit ettiklerini belirtti.
Mikroalglerin atmosferik oksijene yüzde 60 oranında katkıda bulunduğunu anlatan Pabuçcu, “Bunlar olumsuz şartları gördüğü zaman kistik bir yapıya dönüşüyorlar. Önce çok fazla çoğalıyorlar, bloom yapıyorlar ve daha sonra da müsilaj üretiyorlar. İlk etapta yaptığımız çalışma ile müsilaj içindeki organizmaların tespitini yaptık. Hangi tür mikroalgler var, bunu tespit ettik. Bunlardan farmasötik özellikte olanları ve müsilajın kendisini değerlendirmeyi planlıyoruz.” ifadesini kullandı.

ilgili Aramalar:

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu