close
Blog Yazıları

Ağız Duşu Nedir Nasıl Kullanılır?

Ağız Duşu Nedir Nasıl Kullanılır?

 

Nefesin temiz kokması için öncelikle ağız içinin temiz olması gerekir. Ağız hijyenine önem vermek herkes için önemlidir. Ağız hijyeninizi sağlamak için en büyük destekçiniz olacak ağız duşu kullanımı, faydaları ile ilgili bilgileri yazımızın detayında bulabilirsiniz.

Ağız duşu denilince akla öncelikle ağız duşu nedir sorusu gelir. Ağız duşu, ağza basınçlı su ve hava vermek suretiyle dişlerin temizlenmesini sağlayan bir cihazdır. Çeşitli nedenlerden dolayı diş ipi kullanmayı tercih etmeyenler için pratik bir alternatiftir. Diş fırçası ve diş ipinin dahi giremediği noktaları derinlemesine temizler.

Bilimsel çalışmalar sonucunda görülmüştür ki diş fırçası ağız temizliğinde sadece %30 hijyen sağlar. Ağız temizliğinde maksimum fayda isteyenler ağız duşunu da beraber kullanmalıdır. Özellikle protez kullanan, ağzında implant takılı olan, ortodontik tedavi gören ve diş eti hastalığına sahip kişiler ağız duşu kullanmaya özen göstermelidir.

Özellikle ortodontik tedavide takılan teller gereği diş fırçasının çok detaylı bir temizlik yapması ne yazık ki mümkün değildir. Bu durumda en faydalı temizlik ürünü ağız duşu olacaktır. Ağız duşu düzenli kullanımda %100 hijyen sağlar.

Ağız duşu kullanımı nasıl olmalıdır?

Ağız duşu, gelişmiş ülkelerde diş hekimlerinin önerdiği en önemli ekipmanlardan biridir. Diş hekimleri, bu cihazların sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez düzenli olarak kullanımını önerir. Cihazın bir su haznesi bulunur. Bu hazneye su ve yanında istenilen solüsyon, gargara konulabilir.

Diş etinizin yapısına göre basınç ayarını ayarlayabilirsiniz. Başlığını takıp, başlık ağzınızın içinde kalacak ve ağzınız kapalı olacak şekilde tüm ağzınıza uygulayabilirsiniz. Ardından hazneyi boşaltıp temizlemeniz gerekir. Her kullanım sonrası hazne temizlenmelidir.

Ağız duşu nasıl kullanılır sorusunun yanıtı işte bu kadar basittir. Evde kendinizin uygulayabileceği yöntemle ağız içinde %100 hijyen sağlayabilirsiniz. Pratiklik ve konfor bir aradadır. Ağız duşu her yaşta uygulanabilir ve yan etkisizdir. Uygulama süresi yaklaşık diş fırçalama süresi kadardır.

Ağız duşu, çürük ve diş eti iltihaplarının önüne geçebilmenin de en kolay yoludur. GittiGidiyor sayfalarında “ağız duşu” araması yaparak dilediğiniz boy ve çeşitteki ürünlerden satın alabilirsiniz.

Ağız duşu faydaları nelerdir?

Birçok çalışma göstermiştir ki ağız duşu plakları yok etmemekle birlikte onların formunu değiştirir ve ciddi anlamda diş plaklarının sayısında düşüş sağlar. Yapılan çalışmalarda, iki haftalık evde düzenli olarak kullanılan ağız duşunun diş eti iltihaplarında etkili olduğu kanıtlanmıştır. Diş eti iltihaplarının yanında diş eti kanamalarını da azaltmıştır.

Ağız duşu plak tabakasını kaldırmaz. Plağın içindeki bakteri tabakasına ve kalınlığına etki eder. Böylece ağız içindeki bakteri florasının değişip baskılanması sağlanır. Sonuç olarak ağız içindeki rahatsızlıklar da baskılanmış olur. Ağız duşu faydaları bu kadarla da kalmaz.

Genel olarak ağız duşu diş eti iltihabı ve diş eti kanamasının yanı sıra plak, çürük, bakteri, sararma, lekelenme ve ağız kokusunu engellemede de başarılıdır.

Diş protezi temizliğinde de ağız duşlarının büyük faydası vardır. Diş protezleri, ne yazık ki kişilerin dişleri kurtarılamadığı ve çekilmesi gerektiği zamanlarda yapılan bir müdahaledir. Özel bir kalıp alınarak kişiye özel olarak protezler yapılsa da zaman zaman yemek artıkları protezlerin altına kaçabilir. Bu durum hem kişilerin rahatını bozar hem de bakterilerin orada üremesine elverişli bir ortam yaratır.

Bunun yanı sıra ağız kokusu, iltihaplanma ve yaralar da oluşabilir. Uzun vadede bu durum protez kaybına sebebiyet verebilir. Protezin iyi yapılmış olması kadar bakımı da çok önemlidir. Diş fırçası ile protezler arasına girilemeyeceği ve diş ipi kullanımı sonucu diş etlerinde deformasyon oluşabileceği için en etkili temizlik yöntemi ağız duşu kullanımıdır.

Ağız duşları basınçla birlikte suyu verdiği için protez altları ve diş aralarını etkili bir şekilde temizler. Bu durumda size de yemeklerinizin keyfini çıkarmak kalır! Bunun yanında ortodonti tedavisi gören hastalar her ne kadar tedavinin başında arayüz fırçaları kullanıp özenle diş temizliklerini yapmaya çalışsalar da bir süre sonra bu işlemin uzun sürmesi ve çok etkili bir temizlik sağlayamaması nedeniyle devam edemezler. Bu durum da olası çürüklere davetiye çıkarır.

Ağız duşlarının özel başlıklı olan çeşitleri tercih edilerek ortodonti tedavisi gören hastalar hem daha hızlı hem de daha etkili bir ağız hijyenine sahip olabilir. Gittigidiyor’da farklı başlık çeşitlerine sahip ağız duşlarını bulabilirsiniz.

Ağız duşu çeşitleri nelerdir?

Ağız duşu kullanımı açısından farklı özelliklere sahip olabilir. Şarjlı ve mekanik bir kullanıma izin veren modelleri olabildiği gibi, sürekli olarak bir güç kaynağına takılı olması gereken çeşitleri de bulunur. Ağız duşunun tek kişilik kullanıma uygun ya da aile boyu olanlarını bulabilmek mümkündür. Bu nedenle ağız duşu fiyat aralığı oldukça geniştir.

Ağız duşu alırken kaç kişinin kullanacağına göre bir tercihte bulunabilirsiniz. Çekirdek aileler için küçük hazneli bir ağız duşu ve yedek başlıklar yeterli olacaktır. Böylece birden çok cihaz almanıza gerek kalmaz. Eğer kalabalık bir aileyseniz, daha büyük hazneli ve içinde iki veya daha fazla cihaz ve başlık barındıran setleri de tercih edebilirsiniz.

Basınç ayarlı, değişik modlara çalışabilen, farklı ihtiyaçlar için farklı seçeneklerde başlıklara sahip olan ürünler mevcuttur. Beğenmiş olduğunuz ürünler arasında fiyat karşılaştırması yaparak ihtiyacınıza ve bütçenize göre bir seçim yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan ağız duşunu tekli ya da set halinde GittiGidiyor’da bulabilirsiniz.

Farklı markaların satışa sunduğu ağız duşları arasında kararsız kalıyorsanız, GittiGidiyor platformu üzerinden ağız duşu kullananlar tarafından paylaşılan yorumları inceleyebilir ve farklı deneyimler sonucu oluşan müşteri memnuniyetini görebilirsiniz. Ağız ve diş sağlığınızı korumak, bembeyaz dişlerle estetik bir gülüşe sahip olmak için siz de ağız duşu kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Ağız Duşu Nedir Nasıl Kullanılır? Fotograf / Resim

Ağız Duşu Nedir Nasıl Kullanılır? 2023 Video

Diğer Blog yazılarımız için Tıklayınız

Kozmetik Markaları için Tıklayınız

İl ve İlçeleri Göre Kozmetik Mağazaları için Tıklayınız

İlgili Aramalar:

Ağız duşu nasıl uygulanır?
Ağız duşu diş ipi yerine geçer mi?
Waterpik ağız duşu nasıl kullanılır?
En iyi ağız duşu hangisi?
Ağız duşu Tartar temizler mı?
Ağız duşu kullanılmalı mı?
Ağız banyosu nasıl yapılır?
Ağız içi temizliği nasıl yapılır?
Ağız Duşu nasıl KULLANILIR video
Ağız duşu zararları
Ağız Duşu Fiyatları
Ağız duşu Nasıl Kullanılır
Ağız Duşu
Philips Ağız Duşu
Ağız duşu – ekşi
Ağız duşu evde nasıl yapılır

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu