close
Blog Yazıları

Deri Bot Bakımı Nasıl Yapılır?

Deri Bot Bakımı Nasıl Yapılır?

Hem şık duruşu hem de koruyucu özelliği ile kış boyunca ayağımızdan çıkartmak istemediğimiz deri bot bakımı nasıl yapılır ve uzun yıllar kullanılması için hangi önlemler alınmalıdır?

Değişen moda trendlerine meydan okuyanlardan biri olan deri botların düzenli olarak bakımının yapılması uzun yıllar kullanım için olmazsa olmaz bir kuraldır. Sağlamlığı, rahatlığı ve uzun ömürlülüğü ile bilinen deri bot bakımı yapılmadığında kırılmalar, yırtılmalar ve renginde solmalar gibi durumlarla karşılaşılabilir. Deri bot bakım yaparken kullanılan malzemelerin kaliteli olması ve özenle korunması da en az bakım kadar önemlidir.

Deri bot temizliği ne sıklıkla yapılmalı?

Deri botları yalnızca kış mevsiminde değil ilkbahar ve sonbahar aylarında da giyeriz. Ancak özellikle yağmurlu, çamurlu ve karlı havalarda giyildiğinde deri bot temizliği düzenli olarak yapılması gereken bir özen ister. Deri bot üzerinde kalan çamur, kar birikintisi ve yağmur damlaları deride zaman içinde deformasyona sebebiyet vereceğinden günlük olarak silinmesi ve kurutulması gerekir. Ancak özellikle ıslaklığa maruz kaldığında alabileceği zararın ortadan kaldırılması için bot bakımı nasıl yapılır konusuna deri üzerindeki suyun kayarak yok olmasını sağlayıcı ve çatlak oluşmasını önleyici ürünlerden faydalanarak yaklaşılması gerektiğinin unutulmamasında fayda var. Bu işlemi ayda bir veya iki defa yapmak derinin ömrünü uzatacaktır.

Deri bot bakım ve temizliği

Deri botlar giyildiği havanın durumuna göre günlük veya gün aşırı olarak tozunun alınması şeklinde temizlenebilir. Deri bot temizleme işlemine ayakkabının tabanı için fırça, deri kısmı ve taban deri bağlantı noktaları için yumuşak deri süngeri veya bez kullanılmalıdır. Deri üzeri temizlenirken sert fırçaları kullanmak deride yırtılmalara ve soyulmalara sebep olacağından deri ile temas edecek malzemenin yumuşak ve hafif nemli olmasına dikkat edilmelidir.

Deri botların uzun ömürlü kullanımı içi sürekli olarak giyilmesi yerine dönüşümlü olarak giyilmesi önerilir. Ancak eğer deri botlar nasıl temizlenir hususunda alınması gereken önlemlere dikkat edilirse yani deri bot temizliği dışında uygun ürünler kullanılarak bakımı da yapılırsa bu sorun ortadan kalkacaktır. Deri ayakkabıları giyerken bağcıklarını açmak, deriyi esnetecek hareketlerden kaçınmak ve ayakkabı ayağımızdayken bükülmesine sebep olacak şekillerde basmamak deride kırılmaları engelese de derinin yumuşamasını sağlayan deri bakım spreyi ve deri bot bakım kremi kullanılmalıdır.

Deri bot bakımı için seçilen ürünlerin kahverengi, siyah, bordo gibi farklı renklere özel üretilenlerinden almak, deri besleyici kremleri gibi derinin yumuşamasını ve ayağın hareketinden olumsuz etkilenmemesini sağlayıcı deri bot bakım ürünleri tercih etmek ve özellikle yağmurlu havalar da deri botu giymeden önce kullanılması gereken su itici ve leke önleyici deri bot spreylerinden faydalanmak gerekir.

Deri bot bakımı nasıl yapılır dendiğinde yalnızca botun üst ve yan kısımlarının temizlenip bakım yapmamızı sağlayıcı ürünlerden kullanmanın yeterli olduğu düşünülse de, deri botların içerinden de deforme olmaya yatkın olduğu, gün boyu ayaktaki terleme veya çorap ile derinin teması gibi durumların da deriye zarar verebileceği akılda tutulmalıdır. Bu durumda deri bot içi nasıl temizlenir konusunda alınması gereken önlemlerin başında havalandırma geliyor. Deri botlar giyildikten sonra mümkünse her defasında bir iki saat için bile olsa balkon gibi hava ile temasın olacağı ancak yağmur veya kara maruz kalmayacağı bir alanda bağcıkları açılarak havalandırmak gerekmektedir. Deri botların içlerini silerken ve temizlerken de ıslak olmayan ancak hafif nemli yumuşak bir bes yardımıyla silinebilir. Deri bot bakımı nasıl yapılır konusunda dikkat edilmesi gerekenlerin başında temizlik sırasında standart bir temizleme ürününün kullanılmaması gerektiğidir. Deri botların ve deri ayakkabıların temizlenmesi için özel üretilmiş deri temizleme köpükleri veya deri temizleme şampuanları tercih edilmelidir.

Deri bot nasıl parlatılır?

Düzenli olarak temizliği yapılan deri bir bot uzun ömrünü korusa bile zaman içinde matlaşmalar meydana gelebilir. Bunun olmaması ve deri botların parlaklığını uzun süre koruması için deri bot parlatma konusunda etkili olan ve yalnızca bu işlem için üretilmiş deri parlatma sütü, deri parlatma kremi veya özel kumaşlardan üretilen deri parlatma bezleri kullanılmalıdır. Ancak bu ürünleri her gün değil haftada bir defa veya ihtiyaç olduğunda uygulamak daha iyi sonuç alınmasını sağlayacaktır. Deri parlatma için kullanacağınız ürünleri uygulamadan önce deri botların temizliğinin yapıldığında, üzerinde çamur veya toz kalmadığından emin olmayı unutmayınız.

Deri bot nasıl saklanır?

Sıcak havalarda giyilmeyen deri botları saklamadan önce iyice havalandırdığınızdan, temizliğini ve bakımını yaptığınızdan emin olmalısınız. Deri botları saklayacağınız yerin nemli veya direk olarak güneş alan bir yer olmamasına, başka eşyaların altında kalarak deri üzerinde kırılmalar ve yırtılmalar meydana gelme riskinin olmamasına ve derinin hava almasının gerektiği detayına özen göstermelisiniz. Ayakkabı ve botları saklamak için üretilmiş ayakkabı saklama kapları bu açıdan kurtarıcıdır. Deri botların hava almasını sağlayacak deliklerinin olmasına dikkat ederek ayakkabı saklama kabına saklayabilirsiniz.

 

Deri Bot Bakımı Nasıl Yapılır? Fotograf / Resim

Deri Bot Bakımı Nasıl Yapılır? 2022 Video

Diğer Blog yazılarımız için Tıklayınız

Kozmetik Markaları için Tıklayınız

İl ve İlçeleri Göre Kozmetik Mağazaları için Tıklayınız

İlgili Aramalar:

Hakiki deri bot nasıl temizlenir?
Deri botlar nasıl parlatılır?
Botun su geçirmemesi için ne yapmalı?
Deri bot yağmurda giyilir mi?
Deri ayakkabıyı ne besler?
Deri bota ne sürülür?
Gerçek deri bot nasıl anlaşılır?
Deri bot Terletir mi?
Deri ayakkabıya badem yağı sürülür mü?
Gerçek deri nasıl parlatılır?
Deri bot kırışıklığı nasıl giderilir?
Hakiki deri bot boyanır mı?
Hakiki deri botlar su geçirir mi?
Deri ayakkabıya vazelin sürülür mü
Deri ayakkabının çatlamaması için
Deri ayakkabı bakımı zeytinyağı
Deichmann doğal deri ayakkabı bakımı
Deri ayakkabı bakımı nasıl yapılır
Deri Ayakkabı Bakımı badem yağı
Suni deri ayakkabı Nasıl temizlenir
Yağlı Deri Ayakkabı Bakımı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu