close
Blog Yazıları

Lazer Epilasyon: Nasıl Çalışır ve Ne Beklemeli?

Lazer Epilasyon: Nasıl Çalışır ve Ne Beklemeli?

Lazer Epilasyon: Nasıl Çalışır ve Ne Beklemeli? İstenmeyen tüylere çözüm bulmak için tıraş bıçakları ve tüy dökücü kremlerle uğraşmaktan bıktınız mı? Lazer epilasyon gitmenin yolu olabilir. Nasıl çalıştığını öğrenin.

Tıraş bıçakları ve kokulu tüy dökücü kremlerle uğraşmaktan sıkıldıysanız ve kalıcı bir tüy alma çözümü arıyorsanız, lazer epilasyon doğru çözüm olabilir.

Lazer epilasyonun sizin için doğru olup olmadığına karar vermenize yardımcı olması için, nasıl çalıştığına, neler bekleyebileceğinize ve dikkate alınması gereken diğer bilgiler için makalemize bir göz atın.

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kurtulmanın popüler, minimal invaziv bir yoludur.

Lazer tedavileri salonlarda ve kaplıcalarda sunulur, ancak en iyi sonuçlar için ve yaralanma veya diğer komplikasyon riskini azaltmak için, Dermatoloji Akademisi tarafından kurul onaylı bir dermatolog tarafından yapılması önerilir.

Lazer Epilasyon için Ortak Alanlar

Lazer epilasyon vücudun hemen hemen her yerindeki istenmeyen tüyleri tedavi etmek için kullanılabilir, ancak tedavi edilen en yaygın alanlar şunlardır:

 • Üst dudak
 • Çene
 • Boyun
 • omuzlar
 • koltuk altı
 • Geri
 • bikini çizgisi
 • bacaklar

Lazer Epilasyon Nasıl Çalışır?

Lazer epilasyon tedavisi sırasında lazer, tüydeki pigment olan melanin tarafından emilen konsantre bir ışık yayar. Işık, esas olarak tüy folikülünü buharlaştıran, gelecekteki tüy büyümesini engelleyen veya geciktiren ısıya dönüştürülür.

Lazer Epilasyon Sırasında Neler Beklenmeli?

Tedavinize başlamadan önce hemşire veya dermatolog tedavi edilen bölgeyi temizleyecektir. Tedavi edilen alan özellikle hassassa, herhangi bir tüy alma ağrısını hafifletmek için uyuşturma jeli uygulanabilir. Jelin çalışması 30 ila 60 dakika sürer.

Cildiniz tedaviye hazır olduğunda:

 • Gözlerinizi lazerden korumak için takmanız için size gözlük verilecektir.
 • Dermatolog bir eliyle cildinizi tutarken diğer eliyle lazeri cildiniz üzerinde gezdirir.
 • Rahatsızlık, ağrı yoğunluğu subjektif olduğundan değişir, ancak tipik olarak tolere edilebilir ve deriye bir lastik bandın takılmasına veya sıcak iğne batmasına benzer.
 • Tedavi seansının ne kadar süreceği bölgenin büyüklüğüne, kıl rengi ve kalınlığı, cilt rengi gibi değişkenlere bağlıdır.

Lazer Epilasyona Hazırlık

Tıbbi geçmişinize, cilt durumunuza ve beklentilerinize göre lazer epilasyonun sizin için uygun olduğundan emin olmak için işlemden önce bir konsültasyon gereklidir.

Tedaviden önce doktorunuz hazırlık talimatları verecektir. Bunlar klinikten kliniğe biraz farklılık gösterse de, hazırlık için tipik olarak aşağıdakilerden kaçınmanız gerekir:

 • güneşe maruz kalma/bronzlaşma
 • Cilt bronzlaştırıcı veya aydınlatıcı kremler
 • Dört hafta öncesinden diğer tüy alma yöntemleri
 • İbuprofen gibi kanı sulandırdığı bilinen bazı ilaçlar

Lazer Epilasyon Sonrası Ne Beklenmeli

Lazer epilasyon, eğitimli ve saygın bir profesyonel tarafından yapıldığında genellikle güvenlidir ve iyi tolere edilir.

Tedaviden sonra güneş yanığına benzer hafif kızarıklık ve şişlik beklenebilir, ancak soğuk kompreslerle kolayca yatıştırılabilir. Herhangi bir şişmeye yardımcı olması için size kortikosteroid krem ​​verilebilir.

Lazer epilasyondan sonra herhangi bir kesinti gerekmez ve dermatoloğunuzun bakım sonrası talimatlarına uyduğunuz sürece normal aktivitelerinize hemen dönebilirsiniz. Bu, cilt üzerinde doğrudan doğal veya yapay güneş ışığından kaçınmayı içerir.

Çoğu insan , ilk tedaviden sonra tüylerde %10 ila %25 arasında değişen sonuçları tedaviden hemen sonra görür.  Sonuçlar, kişinin saçına ve cildine, tedavi edilen bölgeye ve kullanılan lazer tipine bağlı olarak hastadan hastaya değişir.

Tipik olarak, hastaların tüyleri tamamen almak için dört ila altı tedaviye ihtiyacı vardır.

Sonuçlar Ne Kadar Sürer?

Lazer epilasyon kalıcı değildir ve yaptıran kişiler aylarca, yıllarca tüysüz kalabilirler. Tüyler tekrar uzadığında, genellikle eskisinden daha ince ve daha az fark edilir hale gelir. Tüysüz kalmak için 2 ek bakım lazer epilasyon tedavisi gerekebilir.

Herkes Lazer Epilasyon Yaptırabilir mi?

Lazer epilasyon en iyi cilt pigmentasyonu açık ve koyu tüy pigmentasyonu olan kişilerde işe yarar çünkü kontrast lazerin tüyleri hedeflemesini kolaylaştırır. Koyu tenli kişilerde sonuçlar dramatik olmayabilir ve istenen sonuçlara ulaşmak için daha fazla seans gerekebilir.

Beyaz, gri veya sarı saçlı kişiler lazer epilasyon için iyi adaylar olmayabilir çünkü lazer pigmentsiz tüyleri hedefleyemez.

Lazer Epilasyon Yan Etkileri

En sık görülen yan etkiler, ilk bir ila üç gün süren hafif rahatsızlık, kızarıklık ve şişliktir. Nadir olsa da, diğer yan etkiler mümkündür. Bunlar şunları içerir:

 • kabarma
 • yara izi
 • enfeksiyon
 • cilt rengi değişikliği

Dermatolog veya dermatolog gözetiminde profesyonel bir lazer epilasyon yaptırarak ciddi yan etki riskinizi azaltabilirsiniz. Sağlayıcının hazırlama ve bakım sonrası talimatlarına uyulması da bu yan etkilerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Lazer Epilasyon Maliyeti Ne Kadardır?

Lazer epilasyon maliyeti, tedavi edilen vücut bölgesi, ihtiyaç duyulan tedavi sayısı ve bulunduğunuz yer gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir.

Lazer epilasyon, diğer epilasyon yöntemlerine ve ürünlerine olan ihtiyacı azaltarak veya ortadan kaldırarak kolaylık sağlayabilir ve zaman içinde paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

 

Lazer Epilasyon: Nasıl Çalışır ve Ne Beklemeli? Fotograf / Resim

Yüzdeki Kolajen Nasıl Yenilenir ? 2022 Video

Diğer Blog yazılarımız için Tıklayınız

Kozmetik Markaları için Tıklayınız

İl ve İlçeleri Göre Kozmetik Mağazaları için Tıklayınız

İlgili Aramalar:

Lazer epilasyondan sonra kaç saat su Değmemeli?
Lazer ilk seans sonrası ne yapılmalı?
Lazer sonrası kıllar nasıl alınmalı?
Lazer epilasyon yapıldıktan sonra ne yapılmalı?
Lazer epilasyon nedir?
Lazer epilasyon sonuçları kalıcı mı?
Alexandrite lazer kaç seansta biter
Lazer epilasyon kaç derecede yakılmalı
lazer epilasyon 1. seans sonrası
Buz lazer epilasyon sonrası kese nasıl yapılır
lazer epilasyon 3. seans sonrası
Lazer epilasyon yaptiranlarin Yorumları
Lazer epilasyon kaç seansta kesin sonuç verir
buz lazer epilasyon 1. seans sonrası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu