close
Blog Yazıları

Kepek Nasıl Geçer?

Kepek Nasıl Geçer?

Saçlarda kepek neden olur? Kepek için doğal çözümler nelerdir? En iyi bilinen kepek şampuanları hangileri? Yanıtlar bu yazımızda!

Kepek oluşumu kafa derisinin soyularak, pul pul veya küçük taneler halinde dökülmesidir. Kepeklenme zaman zaman olduğunda vücudun kendini yenilemesi, kafa derisinin değişmesi, saç diplerindeki nem oranının dengelenmesi gibi vücudun kendi kendisine yarattığı iyi bir şey olabilir. Ancak durmadan devam ettiğinde çoğu zaman hayat kalitesini düşürerek bir problem haline gelebilir. Kepek sorunu süreklilik kazanan kepeğin kıyafetler üzerinde iz bırakması, kafa derisi kaşıntısı yapması, deride kabuklanma ve yaralar gibi istenmeyen olaylar meydana getirmesidir.

Kepek neden olur sorusunun tek bir cevabı yoktur. Kepek için çözüm bulmak adına önce nedenin iyi belirlenmesi gerekmektedir. Bu yazımızda kepekle ilgili bilmeniz gerekenler ve kepek çözümü ile ilgili neler yapılabilir konularına değindik.

Kepek Neden Olur?

Mevsim geçişleri, içinde bulunduğunuz ortamdaki hava değişimi, yaşam tarzınız, beslenmeniz, kafanıza sürdüğünüz şampuan, kullandığınız kozmetikler ve daha pek çok şey kepeğe neden olabilir. Bazı dönemler vücut kendisini yeniler veya doğal bir değişime gider. Bu durumlarda kepek kötü değil iyi bir şeydir. Böyle durumlarda kepek nasıl geçer deyip ilk bulduğunuz kepek şampuanı ile kafanızı bol bol yıkamaya çalışmak işleri yoluna koymaz, tam tersi daha kötü yapabilir. Bunun yerine önce bir süre, belki bir iki hafta beklemek ve rutini bozmamak daha iyidir. Sonrasında baktınız kepek sorunu kötü gidiyor o zaman kafanızdaki kepeğin türü nedir ve bu kepek nasıl geçer diyerek araştırmanız iyi olacaktır. Kepeklenme ile kafa deriniz iyice soyuluyor, deriniz pul pul olup dökülüyor, yaralar ve kızarıklıklar açılıyor ise kepekten daha ciddi olan cilt hastalıkları, sedef, egzama gibi hastalıklar geçiriyor olabilirsiniz. Bu durumda bir cilt hastalıkları uzmanıyla görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır. Onun dışında muzdarip olduğunuz kepeklenme devam ediyor ve geçmiyor ise bu konuda doğal önlemler alabilirsiniz. Her kepek doğal çözüm ile geçmiyor olabilir, bu durumda kepek önleyici şampuanlar kullanmak son çare olarak düşünülmelidir. Gelelim kepek nasıl gider sorusunun en doğal yanıtlarına…

Kepek İçin Doğal Çözümler

Kepek nasıl geçer sorusuna derman olacak ilk akla gelen doğal çözümler, bitkilerdir. Tıbbi ve aromatik bitkilerin ülkemizde dahi sıklıkla yetişen veya yetiştirilen pek çok türü kepeğe iyi gelmekte, saç derisini güçlendirmekte ve beslemektedir. Kepeğe çözüm olarak bu bitkileri ham halde alıp çaylarını demleyerek kafa derinizi yıkamakta kullanabileceğiniz gibi, bu bitkilerin maserasyon yağlarını, merhemlerini, bitki sularını (hidrosol) veya uçucu yağlarını kullanabilirsiniz.

Bitki uçucu yağları çok yoğun ve sert olacağından bu yağları kullanırken yine saç derisine iyi gelen badem, üzüm çekirdeği, argan, hindistan cevizi, susam yağı gibi sebze baz yağları veya bitki suları ile seyrelterek çoğaltıp, o şekilde kullanın. Bunları kafanıza uygularken, bolca masaj yapın ve yıkamadan en az yarım saat kafanızda kalmasını sağlayın. Eğer yağlı bir ürün veya merhem kullanıyorsanız, saçınızı yıkamadan önce kullanıp, sonrasında yıkayabilirsiniz.

Bu bitkilerden ilk akla gelen biberiyedir. Biberiye kepek sorununa, saç derisine ve saç dökülmesine iyi gelir. Biberiye soğuk veya sıcak demlemesini veya bitki suyunu kafa derisinde duştan önce veya duş esnasında durulamadan kullanabilirsiniz. Aynı şekilde kullanabileceğiniz karahindiba kökü, ısırgan, mayıs papatyası ve at kuyruğu yaprak ve çiçekleri de bulunmaktadır. Bu bitkileri ve bunlardan yapılan ürünleri kullanırken, bitkilerin güvenilir bir yerden tedarik edildiğinden emin olun. Sabun kullanıyorsanız özellikle çam terebentin ve katran sabunlarının doğal olanlarından (kostik miktarı ne kadar az olanı olursa o kadar iyi) önerebiliriz.

Öte yandan kozmetik açıdan, kepek için şampuan çeşitlerinin pek çoğu bu bitkilerin ekstratlarını veya etken maddelerini kullanmaktadır. Şampuan alırken yapacağınız seçimlerde ürün içeriğinde bu bitkilerin olup olmadığına dikkat edebilirsiniz.

En İyi Bilinen 7 Kepek Şampuanı

– Head & Shoulders Supreme: Kepeğe karşı sloganıyla bilinen ve şampuan üzerine yoğunlaşan marka Supreme ile paraben, silikon, fosfat gibi sentetik maddeler içermeyen, argan yağı içeren seri çıkarttı.

– Vichy Dercos Anti Dandruff Kepek Şampuan: Eczane kozmetiği olarak bilinen marka kepeğe karşı yoğunlaştırdığı bu seri ile Selenyum, Seramid R ve E vitamin içererek, kafa derisinin mikrobiyomuna odaklanmış.

– Clear Men Kepek Ve Saç Dökülmesine Karşı Şampuan: Bilinen şampuan markalarından Clear, bu kepek karşıtı ürününde mentol, misk ve ağaç esansları kullanıyor.

– Davines Purifying Kepeğe Karşı Şampuan: Davines bu serisinde doğal içerikler olan karahindiba, lavanta ve adaçayı kullanmış.

– Kerastase Specifique Bain Anti Pellicuilaire Kepek Saç Şampuanı: Saç derisini temizleyen salisilik asit ve mikrobiyom üzerinde etkili olan çinko piritiyon etkili bir şampuan.

– La Roche Posay Kerium Doux Extreme Shampoo: La Roche içeriğinde kullandığı termal su yanı sıra salisilik asit ile yumuşacık bir saç derisi vaad ediyor.

– Babe Seboreik Kepek Şampuanı: İçeriğindeki patently sytobiol bardane ve saç kremi ile kafa derisini dengeleyici özelliğe sahip.

 

 

Kepek Nasıl Geçer? Fotograf / Resim

Kepek Nasıl Geçer? 2023 Video

Diğer Blog yazılarımız için Tıklayınız

Kozmetik Markaları için Tıklayınız

İl ve İlçeleri Göre Kozmetik Mağazaları için Tıklayınız

İlgili Aramalar:

Saçtaki kepek nasıl geçer evde?
Kepek en hizli nasil gecer?
Kepek 1 günde nasıl geçer?
Fazla kepek neden olur?
Kepeğe kesin çözüm nedir?
Soğuk su kepek yapar mı?
Kepek kendi kendine geçer mi?
Saçı kurutmamak kepek yapar mı?
Dalin şampuan kepek yapar mı?
1 günde kepekten Kurtulma
Saçtaki kepek nasıl geçer doğal yöntemler
Kaşıntılı kepek nasıl geçer
Çocuğun saçında kepek nasıl geçer
Kepek nasıl geçer evde
Saçta kepek nasıl geçer ekşi
Kepek nasıl geçer sirke
Kepek neden olur, nasıl geçer

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu