close
Blog Yazıları

Temiz Güzellik Nedir ve Neden Önemlidir? 2023

Temiz Güzellik Nedir ve Neden Önemlidir? 2023

Temiz Güzellik Nedir ve Neden Önemlidir? 2023 Çoğu insan gibiyseniz, “temiz güzellik” terimini duyduğunuzda biraz kafanız karışabilir. Bu ne anlama geliyor? Doğal güzellik demenin başka bir yolu mu? Evet ve hayır. Temiz güzellik, son birkaç yılda ilgi çeken nispeten yeni bir terimdir.

 

Genel olarak, zararlı kimyasallardan arındırılmış kozmetik ve cilt bakım ürünlerini ifade eder . Ama bu gerçekten ne anlama geliyor? Ve neden umursayalım? Temiz güzellik ve neden önemli olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Temiz Güzellik Nedir?

Temiz güzellik, toksik olmayan güzellikle eş anlamlıdır. Zararlı kimyasallardan arındırılmış kozmetik ve cilt bakım ürünlerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Buna parabenler, ftalatlar, sülfatlar ve sentetik kokular gibi bileşenler dahildir. Bu günlerde, giderek daha fazla insan bu bileşenlerin potansiyel tehlikelerinin farkına varıyor . Sonuç olarak, onlardan kaçınmanın bir yolu olarak temiz güzellik ürünlerine yöneliyorlar.

Temiz güzellik neden önemlidir?

Temiz güzelliğin önemli olmasının birkaç nedeni vardır. Her şeyden önce, kozmetik ve cilt bakım ürünlerimizde bulunan bileşenlerin farkında olmak önemlidir. Bu bileşenlerin çoğu, kanser ve endokrin bozulması gibi sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir .

Temiz güzellik ürünleri kullanarak kendinizi zararlı kimyasallara maruz bırakmaktan kaçınabilirsiniz.

Temiz Güzellik Hareketi

Temiz güzellik hareketi, güzellik endüstrisine ve kozmetik ve cilt bakım ürünlerinin güvenliğiyle ilgili artan endişelere bir yanıttır. Bu hareket tamamen şeffaflık ve tüketicileri ürünlerindeki içerikler hakkında eğitmekle ilgilidir. Aynı zamanda, üreticilerin ürünlerinde daha güvenli bileşenler kullanmalarını talep etmekle de ilgilidir. Ve son olarak, temiz güzelliğe kendini adamış markaları desteklemekle ilgili .

Kesin olmak gerekirse, hareket, içerik listesi araştırması etrafında dikkatli olmaya başladı. Temiz güzellik hareketi önce cildimizin ne kadar çok şey yaptığını vurguladı. Müşterileri tahrişe neden olabilecek ve kanserojen ve nöroprotektif etkilere neden olabilecek toksinler içeren bileşenleri sorgulamaya teşvik eder .

Başlangıçta birçok insanın cilt bakım ürünlerine ve bunların sağlık üzerindeki potansiyel etkilerine ilgisi yoktu. Bazı uzmanlar , davranıştaki bu değişikliğe öncelikle katkıda bulunan sentetik kimyasallardan kaynaklanan artan cilt tahrişi olduğunu söylüyor. Tüketici, basit ve gerçek içerikli ürünler istiyor.

Neden Temiz Güzelliğe Önem Vermelisiniz?

Temiz güzellik ürünlerine geçmeyi düşünmek isteyebileceğiniz birkaç neden var. İlk olarak, kozmetik ve cilt bakım ürünlerinizdeki bileşenlerin farkında olmanız önemlidir . Bu bileşenlerin çoğu, kanser ve endokrin bozulması gibi sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir.

İkincisi, temiz güzellik ürünleri kullanarak kendinizi zararlı kimyasallara maruz bırakmaktan kaçınabilirsiniz. Son olarak, kendini temiz güzelliğe adamış markaları destekleyerek kozmetik sektöründe fark yaratmaya yardımcı olabilirsiniz .

Güzellik endüstrisinde çevresel etki ve şeffaflık

Temiz güzellik hareketi, endüstri genelinde sürdürülebilir uygulamalar hakkında konuşmalar başlattı. Bir önceki dönemde, geleneksel markalar arasında ambalaj maliyetlerinin düşürülmesi , kar amacı gütmeyen kuruluşlarla ortak olunması ve çevre sorunlarının çözülmesi gibi çevresel konular hakkında çok az tartışma vardı .

Temizlik ortaya çıktığında, geri dönüştürülmüş ambalaj, sıfır atık ve geri dönüştürülebilir ambalaj, çevre dostu mürekkepler ve sertifikalı sürdürülebilir ambalaj için daha fazla seçenek görmeye başladık. Temiz güzellik , çevresel sürdürülebilirliğin belirli ürün ve hizmetler üzerindeki etkisi hakkında farkındalığı artırmaya yardımcı olur .

Temiz Güzellik Tamamen Doğal Olmak Zorunda Mı?

Kısa cevap hayır. Bir ürünün “doğal” olarak etiketlenmesi, otomatik olarak güvenli veya etkili olduğu anlamına gelmez . Aslında, birçok doğal içerik, sentetik olanlar kadar zararlı olabilir. Bu yüzden cilt bakımında doğal malzemeleri nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz – her zaman biraz araştırma yapın ve elinizde test edin.

Doğal malzemeleri kullanmaya başlamadan önce, her zaman önce biraz araştırma yapın – böylece güvenli olduklarını ve sizin için zararlı olmadıklarını bilirsiniz.

Ayrıca temiz güzellik, organik veya yeşil güzellik olmak zorunda değildir. Örneğin, bazı organik olmayan veya sentetik bileşenler, organik veya yeşil olanlar kadar güvenli olabilir.

Temiz güzellik ürünleri için önemli olan şudur:

  • Güvenli (sizin ve çevre için)
  • bitki kaynaklı
  • vegan
  • Zulümsüz
  • çevre dostu
  • Sürdürülebilir kaynaklı

Hangi bileşenlerden kaçınmalısınız?

Cevap basit – potansiyel olarak zararlı bileşenlerden kaçınmalısınız ve bunlar:

parabenler ftalatlar

Paraben ftalatlar, kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde koruyucu olarak kullanılan endokrin bozucu kimyasallardır. . Şampuanından nemlendiricisine, makyajına kadar her şeyde bulunabilirler.

Parabenler kanser, üreme toksisitesi ve endokrin bozulması ile ilişkilendirilmiştir. Ftalatlar üreme toksisitesi, endokrin bozulması ve gelişimsel ve üreme toksisitesi ile ilişkilendirilmiştir .

sülfatlar

Sülfatlar, kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde temizlik maddesi olarak kullanılan sert kimyasallardır. Şampuandan vücut yıkamaya kadar her şeyde bulunabilirler. Sülfatlar cilt tahrişi, endokrin bozulması ve üreme toksisitesi ile ilişkilendirilmiştir . Bu bileşenleri içeren güzellik ürünlerinden kaçınmalı ve “sülfat içermeyen” etiketli ürünler aramalısınız.

 

Koku

Koku, herhangi bir sayıda potansiyel olarak zararlı kimyasallara atıfta bulunabilen her şeyi kapsayan bir terimdir. Bu kimyasallar parfümlerde, kolonyalarda ve diğer kokulu ürünlerde bulunabilir. Koku kimyasalları alerjiler, astım vb. ile bağlantılıdır.

Pudra

Talk, kozmetik, bebek pudrası ve diğer kişisel bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir mineraldir. Talk, yumurtalık kanseri, akciğer kanseri ve solunum problemleriyle ilişkilendirilmiştir . Bu bileşenleri içeren cilt bakımı ve güzellik ürünlerinden kaçınmalı ve “talk içermeyen” etiketli ürünler aramalısınız.

Silika

Silika, ağız bakım ürünlerinden fondötene kadar her şeyde emici, topaklanmayı önleyici ve aşındırıcı bir madde olarak kullanılır. Silika, akciğer kanseri ve solunum problemleriyle ilişkilendirilmiştir . Bu bileşenleri içeren güzellik ürünlerinden kaçınmalı ve “silika içermeyen” etiketli ürünler aramalısınız.

Hidrokinon

Hidrokinon, genellikle yaşlanma karşıtı ürünlerde ve “solma kremlerinde” kullanılan bir cilt aydınlatıcı maddedir. Hidrokinon kanser, üreme toksisitesi ve organ sistemi toksisitesi ile ilişkilendirilmiştir . Bu bileşenleri içeren güzellik ürünlerinden kaçınmalı ve “hidrokinon içermeyen” etiketli ürünler aramalısınız.

rafine petrol

Rafine petrol ürünleri genellikle kozmetikte nemlendiriciler, saç bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri olarak kullanılır. Petrol ürünleri kanser, organ sistemi toksisitesi ve solunum problemleriyle ilişkilendirilmiştir.

Temiz Güzellik Ürünlerine Nasıl Geçilir?

Temiz güzellik ürünlerine geçmek istiyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey var. İlk olarak, mevcut kozmetik ve cilt bakım ürünlerinize bir göz atın . İçlerinde bulunan bileşenlerin bir listesini yapın.

Ardından, bu bileşenler hakkında biraz araştırma yapın. Pek çok sağlık sorunuyla bağlantılı olup olmadıklarına bakın. Onlar için endişeleniyorsanız, bunları içermeyen ürünlere geçmeyi düşünün.

FOREO ürünleri hızlı bozulmak için değil, uzun ömürlü olacak şekilde üretilmiştir, bu da gezegenimiz üzerinde büyük bir olumlu etkiye sahip oldukları anlamına gelir.

Ayrıca kendini güzelliğe adamış güzellik markalarına da destek olabilirsiniz. Ürünlerinde güvenli, toksik olmayan bileşenler kullanan markaları arayın. Ve son olarak, temiz güzelliği herkese duyurun. Arkadaşlarınızla ve ailenizle bunun hakkında konuşun. Ne kadar çok insan temiz güzelliğin farkında olursa, kozmetik endüstrisi üzerinde değişim yönünde o kadar fazla baskı olacaktır.

Ve gerçekten temiz güzelliğe meraklıysanız, kesinlikle FOREO’yu daha fazla keşfetmelisiniz. Yani, FOREO ürünleri hızlı bozulmak için değil, uzun ömürlü olmak için yapılmıştır, bu da gezegenimiz üzerinde büyük bir olumlu etkiye sahip oldukları anlamına gelir.

 

Temiz Güzellik Nedir ve Neden Önemlidir? 2023 Fotograf / Resim

Temiz Güzellik Nedir ve Neden Önemlidir? 2023 Video

Diğer Blog yazılarımız için Tıklayınız

Kozmetik Markaları için Tıklayınız

İl ve İlçeleri Göre Kozmetik Mağazaları için Tıklayınız

İlgili Aramalar:

kadın kişisel bakım
vücut temizliğinin doğru yapılmaması hangi sorunları ortaya çıkarır
kişisel bakım tanımı
kişisel bakım rutini
kişisel temizliğimiz için neler yapmalıyız
kişisel temizlikte dikkat edilmesi gereken hususlar
kişisel bakım seti bayan
kadın kişisel bakım seti
kadın kişisel bakım ürünleri
kişisel bakım seti kadın
bayan kişisel bakım ürünleri
philips kişisel bakım ürünleri bayan
kişisel bakım ürünleri kadın
bayan kişisel bakım seti
kişisel bakım ürünleri bayan
kişisel bakım kadın
temiz güzellik nedir ve neden önemlidir 2023
temiz güzellik nedir ve neden önemlidir
kişisel bakımla ilgili cümleler
günlük temizlik uygulamaları nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu