close
Blog Yazıları

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

 

Sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak isteyenlerin günlük rutininde cilt temizleme alışkanlığını tutması gerekiyor. Cildin esnekliğini kaybetmemesi, siyah noktaların oluşmaması ve erken kırışıklık gibi sorunlarla karşılaşmaması için yaşa ve cilt tipine uygun ürünleri kullanarak yapılan günlük yüz temizleme cilt üzerinde büyük bir etkiye sahip. Cilt temizlemenin önemi tartışılmaz ancak yaşa ve cilt tipine uygun cilt temizliği nasıl yapılır konusunda bilgilenmek çok daha etkili sonuçlar almamızı sağlayacaktır.

Cilt temizliği için uygun ürünler nasıl seçilir?

Cilt temizleme önerileri arasında en çok kullanılanlar olan maskeler, temizleme jelleri ve peelinglerdir. Ancak her cilt tipi için her ürünün uygun olmadığını da unutmamak gerekiyor. Cilt temizleme işlemi yapılırken tüm ürünlerin aynı anda kullanmamak, cildin hassasiyetine ve tipine uygun olanlar seçilmelidir. Tahriş olmaya müsait ciltler için hassas cilde uygun cilt temizleme ürünlerini kullanırken, yağlı ciltler için cildin yağ dengesini de koruyan temizleme ürünlerini seçmekte fayda var.

Cilt temizliğini ne sıklıkta yapmak gerekiyor?

Günlük yüz temizleme işlemini tonik ve nemlendirici kullanılması şeklinde yapmak uygun olacaktır. Ancak yoğun makyaj yapanların, fondöten ve kapatıcı gibi ürünleri kullananların cilt gözenekleri temizleme konusunda etkili olan ürünleri tercih etmesi, haftalık olarak maske uygulaması faydalı olacaktır.

Cilt temizleme ürünleri hangi sırayla uygulanır?

Günlük yüz temizliği nasıl yapılır sorusu şüphesiz beraberinde cilt temizliği sıralaması sorusunu da getiriyor. Cildi günlük olarak temizlerken sırasıyla cilt temizleyici, tonik, göz kremi, cilt bakım serumu ve nemlendirici cilt kremi sürebilirsiniz. Bu uygulamayı gündüz ve gece olarak ikiye ayırmak ve tonik, serum ve nemlendirici krem seçerken gece ve gündüz için üretilmiş olan ürünleri tercih etmelisiniz.

Eğer yüz maskesi yapmayı da tercih edenlerdenseniz haftada bir veya iki defa olacak şekilde cilt temizleyiciyi uyguladıktan sonra maske uygulamasını yapabilirsiniz.

Evde cilt temizliği yapmanın püf noktaları

Bazılarımız cilt temizliğini bir güzellik merkezinde yaptırmayı tercih etse de çoğu insan cildi için uygun ürünleri satın alarak bu işlemi evde yapmayı tercih ediyor. Ancak cilt temizliği evde nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olmak etkili sonuçlar alınmasını ve cilde uygun işlemler yapılmasını sağlayacak önemli bir husus. Evde cilt bakımı yapmanızı kolaylaştıracak şeylerden biri bakım için sabit bir zaman belirlemekle başlıyor. Örneğin her sabah uyandığınızda ve her akşam yatmadan önce olacak şekilde ortalama 10 dakikalık bir zaman dilimini kendinize ayırmayı alışkanlık haline getirirseniz, cilt sağlığınızı korumak için önemli bir adım atmış olursunuz.

Cilt bakımınız için yaşınıza, cildinizin tipine ve ihtiyaçlarına yönelik doğru ürünleri satın almak için ürünlerin açıklamalarını okumakta ve cilt tipi testi yaptırabileceğiniz bir uzmanla görüşmekte fayda var. Cilt temizliği nasıl yapılır sorusuna en sık verilen cevaplardan biri sıklıkla yıkamak olsa da, bu doğru bir uygulama değildir. Uzmanlar cildi sıcak suyla yıkamanın zararlı olduğunu bunun yerine soğuk suyla yıkamak gerektiğine dikkat çekiyor.

Akneli ciltlerin temizliği nasıl yapılmalı?

Günlük olarak temizlenmesi gereken cilt akne temizliği söz konusu olduğunda üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur. Yağ dengesinin doğru yapılmasını sağlayan ürünlerden tercih ederek, az miktarda alkol içeren bir tonik, cildi tahriş etmeyecek, aynı zamanda yağlanmayı arttırmayacak maske ve nemlendiricileri seçmek gerekiyor. Düzenli uygulandığında akne sorununa iyi gelen yöntemlerden biri olan kil maskesini de haftada bir defa uygulayabilir ve yine cildi olduğundan daha yağlı bir hale getirmeyecek krem sürülerek bakım işlemi sonlandırılabilir.

Cilt temizleme aletleri ne zaman ve nasıl kullanılır?

Son yıllarda birçok insan tarafından kullanılmaya başlanan ve yalnızca güzellik merkezlerinde değil evde cilt temizleme sırasında da tercih edilen ürünlerden biri cilt temizleme masaj aleti. Cilt temizleme işlemini daha derinlemesine yapan ve özellikle yoğun makyaj yapanların tercih ettiği cilt temizleme cihazı nasıl kullanılır ve ne sıklıkla kullanılır bilmekte fayda var. Ciltteki yağı ve kiri derinlemesine temizlemeyi sağlayan yüz temizleme aleti dairesel hareketlerle çalışır ve cilt üzerinde bir titreşim hissi yaratır. Eğer siyah noktalarla başınız dertteyse ve gözeneklerinizin temizlenmesini istiyorsanız,

Yüz temizleme aletleri yoğun makyaj yapan insanların ve ciltleri çabuk kirlenen insanların kullanımı için geliştirilmiştir. Yüz temizleme aletleri tam olarak; ciltteki yağ ve kiri derinlemesine temizler. Dairesel hareketlerle titreşim vererek çalışan bu cihazlar, özellikle gözeneklerin arındırılmasına yardımcı olur. Hassas ciltlerde gün aşırı kullanılması önerilen cilt bakım aleti ihtiyaç durumunda her gün de kullanılabiliyor. Cilt temizleme aletini kullanırken cildin yapısına uygun bir temizleme jelinden faydalanmak, bakım sonrası cildi soğuk suyla yıkayarak yine cilt tipine uygun bir nemlendirici sürmek doğru olacaktır.

Cilt temizliğinde uygulanması gereken uzman önerileri

Her ne kadar cilde uygun ürünlerle ve günlük olarak düzenli bir cilt bakımı yapsak bile bazı tüyolar cildin daha uzun süre genç kalmasını sağlarken ciltte erken deformasyon olmasını da engelliyor. Uzmanlar cildin soğuk su ile yıkandıktan sonra tamamen kurulanmaması gerektiğini, yüzü kurulamak için kullanılan havlunun cildi tahriş etmeyecek türde ve kişiye özel olması gerektiği konusuna dikkat çekiyorlar.

Yıkandıktan hemen sonra nemlendirici bir ürün kullanmakta fayda olduğunu belirten uzmanlar, açılan gözeneklere hızlıca nemlendirici uygulamanın cilt tarafından nemlendiricinin emilmesinin sağlayacağını belirtiyorlar. Yüzü yıkadıktan hemen sonra sürülmeyen nemlendirici krem cilt tarafından emilmediği için ciltte yağlı bir görüntüye sebep olacaktır.

Yüz temizleme fırçalarını seçerken yumuşak kıllı olduklarına dikkat ederek ve mutlaka yumuşatıcı bir jel kullanarak cilt temizliğini yapmak gerekiyor. Yüz maskesi ve peeling uygulamalarını haftada 2 defadan fazla yapmamak ve bu ürünleri seçerken cildin tipine uygun olanları seçmek gerekiyor.

Eğer cilt bakımı yaparken doğal ürünleri tercih etmek istiyorsanız alerjik reaksiyonlara sebep olmayacaklarından emin olup, bitkilerin doğru kullanım şekli ve miktarları konusunda uzman olan bir aktardan yardım alabilirsiniz. Doğal yöntemler her cilt tipi için uygun olmadığı gibi, kullanılan bitkilerin birbiri ile etkileşiminin de uygun olup olmadığı araştırılmalıdır. Cilt bakımı yapmadan önce cilde uygun bir makyaj temizleyici ile yüzünüzdeki tüm makyajın temizlendiğinde emin olun ve yatmadan önce mutlaka günlük cilt bakım rutininizi uygulayın. Makyaj temizliği için kullanılan makyaj temizleme mendillerini tüm cilt bakım ürünlerinizi yanınızda taşımak istemediğiniz zamanlarda kullanmakta fayda var. Bu ürünlerden kullanırken cildinize fazla baskı uygulamamaya ve cildi tahriş etmemeye özen gösterin.

Cilt tipine göre cilt bakım önerileri

Yağlı ciltlere nasıl cilt bakımı yapılır?

Alkollü tonik, su bazlı nemlendirici ve jel tipi temizleyiciler yağlı ciltlerin temizliği için uygun olan ürünlerdir.

Karma ciltlere nasıl cilt bakımı yapılır?

Karma cilt tiplerinde sıklıkla görülen belirgin gözenekler ve siyah noktalar için jel ve süt tipli cilt temizleme ürünleri, alkol seviyesi düşük cilt bakım ürünleri ve su bazlı nemlendiricilerden kullanmakta fayda var.

Kuru ciltlere nasıl cilt bakımı yapılır?

Pul pul dökülmelerin, mat görünümün ve az yağ üretiminin yaygın olduğu kuru ciltlere bakım yapılırken, alkolsüz tonikler, yağ içeriğine sahip nemlendirici kremler ve yağın ciltte depolanmasını sağlayan maskelerden kullanmakta fayda var.

Hassas ciltlere nasıl cilt bakımı yapılır?

Hassas ciltlerde meydana gelen kaşıntı, tahriş ve kızarıklıkla baş edebilmek için süt tipi temizleyiciler, alkolsüz tonikler, alerjiye karşı üretilmiş kremler ve su bazlı olan nemlendiricilerden kullanmak doğru olur.

 

 

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır? Fotograf / Resim

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır? 2023 Video

Diğer Blog yazılarımız için Tıklayınız

Kozmetik Markaları için Tıklayınız

İl ve İlçeleri Göre Kozmetik Mağazaları için Tıklayınız

İlgili Aramalar:

Cildi en iyi ne temizler?
Cilt temizliği evde nasıl yapılır?
Yüzümü temizlemek için ne kullanmalıyım?
Cilt sırasıyla nasıl temizlenir?
Yüz Keselemek doğru mu?
Gece yatmadan önce yüze ne sürülmeli?
Bebek gibi bir cilde sahip olmak için ne yapmalıyız?
Porselen gibi bir cilt için ne yapmalı?
Yüz güzelliği için ne yapmalı?
Evde derinlemesine cilt temizliği Nasıl yapılır
Profesyonel derinlemesine cilt temizliği
Evde cilt temizliği
Cilt temizliği sıralaması
Profesyonel cilt temizliği
Derinlemesine cilt temizliği Nasıl yapılır
Günlük yüz temizleme Nasıl yapılır
Deri altı Nasıl temizlenir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu