close
Blog Yazıları

 Göz Çevrenizdeki İnce Çizgileri Tedavi Etmenin Ve Önlemenin En İyi Yolları

 Göz Çevrenizdeki İnce Çizgileri Tedavi Etmenin Ve Önlemenin En İyi Yolları

Dermatologlar, bu hassas bölgedeki kırışıklıklar söz konusu olduğunda gerçekten işe yarayan ipuçlarını paylaşırlar.

Yaşlandıkça cildimizde, özellikle göz çevresinde değişiklikler görüyoruz. Kırışıklıklar ve ince çizgiler, yaşlanmanın kaçınılmaz bir parçasıdır ve birçok katkıda bulunan nedeni vardır.

Connecticut merkezli dermatolog Dr. Rhonda Klein  verdiği demeçte, “Göz çevresindeki cilt ekstra ince, hassas ve savunmasızdır, bu yüzden bu, insanların ince çizgilerin yerleştiğini fark edecekleri ilk alanlardan biridir. ” “Göz çevresindeki ince çizgiler, kolajen ve elastin kaybının yanı sıra hacim ve yağ kaybının bir kombinasyonundan kaynaklanır – yaşlanan cildin doğal etkileri.”

Kuzey Kaliforniya’da bir dermatolog olan Dr. Joyce Park , orbicularis oculi kasının göz çevresindeki sık kullanımının bu çizgileri oluşturma eğiliminde olduğunu belirtti.

Park, “Yıllar boyunca gözlerimizi kısıp duygulandıkça, bu tekrarlanan eylemler çizgilerin oluşmasına neden oluyor” dedi. “Yaşlanan cilt ayrıca nemi daha az tutabilir ve kuru cilt daha kolay kırışır. Ek olarak, UV radyasyonuna veya zamanla dumana çevresel maruz kalma, kırışmaya neden olabilir.

Bu kırışıklıklar ve ince çizgiler tamamen doğaldır, ancak birçoğu için bir güvensizlik kaynağı olabilir – hatta günlük yaşamları bile etkileyebilir.

Hillsborough, New Jersey’deki Schweiger Dermatoloji Grubu’ndan Dr. Karan Lal , “Tıp öğrencisiyken, kadın tıp asistanlarının kaz ayaklarının gelişmesini önlemek için gülmeyi veya gülümsemeyi reddettiği bir kozmetik muayenehanesinde dönüşümlü olarak çalışıyordum” dedi.

İyi haber şu ki, gözlerinizin etrafındaki kırışıklıkları gidermek için gülümsemekten veya gülmekten vazgeçmeniz gerekmiyor. Aşağıda, uzmanlar bu ince çizgileri önlemek ve tedavi etmek için tavsiyelerini paylaşıyor.

Retinol Bazlı bir göz Kremi Uygulayın

Dr. Papri Sarkar , “Kırışıklıkları önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olan şeylerden biri de retinol” dedi.  Brookline, Massachusetts’te bir dermatolog. “Burada bir retinol veya retinoid krem ​​kullanmak, yaşlanma sürecini engellemeye yardımcı olur. Daha hassas olduğu için göz çevresi düşünülerek formüle edilmiş bir retinol öneririm. Ancak bir göz kremini nemlendirici ile seyreltmek de işe yarayabilir.”

 

Bölgeye Dokunurken Nazik Olun

Sarkar, “Göz bölgesini ovmak çizgilere ve pigmentasyona neden olabilir” dedi. “Bu yüzden genellikle bu bölgeyi çok nazikçe kullanmanızı öneririm! Gözlerinizi ya da çevrenizdeki deriyi ovalamayın ya da almayın.”

Genel olarak göz çevrenize (veya genel olarak yüzünüze) dokunmaktan kaçınmak en iyisi olsa da, pandemiden bunu yapmanın her zaman kolay olmadığını öğrendik. Ayrıca, göz alanlarımızla temas etmemizi gerektiren günlük işler var. Bu durumlarda, anahtar dikkatli olmaktır.

Yale New Haven Hastanesi’nde klinik dermatoloji profesörü olan Dr. Deanne Mraz Robinson , “Yüzünüzü yıkarken ve makyaj/ürün uygularken dikkatli olun” dedi. “Bu hassas cildi tekrar tekrar çekiştirmekten kaçının.”

Peptid İçeren Ürünler Kullanın

Retinol bugünlerde cilt bakım dünyasında çok fazla ilgi görüyor. Ancak ince çizgilerle mücadele söz konusu olduğunda, birçok uzman peptitlerin faydalarından da bahseder. Peptitler temel olarak kolajen ve elastin gibi proteinlerin yapı taşları olan kısa amino asit zincirleridir.

İnce çizgiler söz konusu olduğunda dermatologlar retinol, peptit ve hyaluronik asit içeren ürünleri övüyorlar.

Güneş korumasını unutmayın

Sarkar, “Güneşe maruz kalma veya UV radyasyonu, ince çizgilerin ve kırışmanın başka bir önlenebilir nedenidir” dedi. “Bu bölgenin ve cildinizin geri kalanının korunduğundan emin olmak önemlidir.”

SPF 30 veya daha yüksek bir mineral güneş koruyucu uygulayarak ve UV engelleyici güneş gözlüğü takarak güneş hasarına karşı koruyun.

Sarkar, “Geniş, geniş kenarlı bir şapka ayrıca göz bölgesine gölge sağlamaya yardımcı olur ve bazen güneş kremini ihtiyaç duyduğunuz sıklıkta yeniden uygulamayı hatırlamaktan daha kolaydır” dedi.

Şapkalar ve güneş gözlükleri ayrıca güneşte gözlerini kısmayı önlemeye yardımcı olur ve bu da ince çizgileri daha da şiddetlendirir.

Sigara İçmeyi Bırak

Sarkar, “Genlerinizi gerçekten değiştiremezsiniz veya yılların ilerlemesini durduramazsınız, ancak ince çizgileri önlemek için bazı önemli değişiklikler yapabilirsiniz” dedi. “Sigara cilt dahil her organ sistemi için kötüdür. Sigara içiyorsanız, bunu, bu alışkanlığı kaldırıma atma zamanının geldiğinin bir işareti olarak kabul edin.”

Güney Kaliforniya’daki Art of Skin MD’de kurul onaylı bir dermatolog ve tıbbi direktör olan Dr. Melanie D. Palm, sigaraları bırakmanın yanı sıra, vücudunuza başka şekillerde de nazik olmayı ve iyi bir kişisel bakım uygulamayı vurguladı.

Palm, “Uygun uyku, dinlenme, fiziksel aktivite, stres yönetimi ve beslenmenin tümü, göz çevremizin görünümünde ve cildimizin genel sağlığında rol oynar” dedi.

Nemlendirmeyi artırmaya odaklanın

New York’taki Schweiger Dermatology Group’tan Dr. Brian Hibler , “İyi, nemlendirici bir göz kremi veya hyaluronik asitli nemlendirici, göz çevresindeki cildin dolgunlaşmasına yardımcı olabilir ve bu da daha az çizgi oluşmasına neden olabilir” dedi. “Hastalara her zaman geceleri göz çevresindeki cilde yoğun bir nemlendirici krem ​​uygulatırım, özellikle de cildi kurutabilen topikal bir retinoid kullanıyorlarsa.”

Bir ürün seçerken, cilt tipiniz için en iyi seçenekleri belirlemek için dermatoloğunuzla konuşun.

Aynı zamanda sulu kaldığınızdan emin olun. İçme suyunun diğer sağlık yararlarına ek olarak, cilt için harikadır.

Sarkar, “Bu geçici bir neden olsa da, dehidrasyon veya kuru cilt de gözaltı çizgilerinin daha belirgin olmasına neden olabilir” dedi.

Botoks Yapın

Park, “Kırışıklıklar zaten oluşmuşsa, çizgileri yumuşatmak için kazayağı bölgesinde Botoks’u düşünebilirsiniz” dedi.

Botox, yüz bölgesindeki kas aktivitesini gevşetebilen ve böylece kas hareketinin oluşturduğu çizgileri yumuşatabilen ve istirahat halindeki görünümünü azaltan bir nöromodülatördür. Diğer yaygın nöromodülatörler arasında Dysport, Xeomin ve Juveau bulunur. Daha genç insanlar, derin kırışıklıkları önlemek için hareketi en aza indirgemek ve kırışıklıkları tam olarak oluşmadan tedavi etmek için ön gençleştirme adı verilen Botoks tedavilerine giderek daha fazla yöneliyor.

“Göz çevresinde ifade olması normaldir, ancak hareketin o kadar güçlü veya dinamik olmaması için kasları gevşetebilirsek, bu çizgilerin görünümünü ve başlangıcını azaltabilir ve cildin daha derinlerine kazınmasını engelleyebiliriz, Bu noktada tedavi edilmeleri daha zor hale geliyor” dedi Hibler.

Dolguları Deneyin

King, Botox tatmin edici sonuçlar vermiyorsa dermal dolgu maddelerini denemeyi önerdi.

King, “Eğer çizgiler kazınmışsa ve bir nöromodülatörden sonra yeterince kaybolmuyorsa, Belotero gibi yüzeysel bir dolgu harika sonuçlar yaratabilir” dedi.  Sarkar ayrıca birkaç uyarıyla doldurma yolunu önerdi.

Sarkar, “Dolgu, bu alanın geçtiği yağ ve kemik kaybını taklit etmek için alanı hacimlendirmek için kullanılabilir.” Dedi. “Bu bölge şişmeye meyilli olduğu için çok küçük dolgu katmanları öneriyorum. Burada eksik düzeltme, aşırı düzeltmeden kesinlikle daha iyidir.”

Lazer Tedavisine Yatırım Yapın

Lal, “Lazerle cilt yenileme, cilde kazınmış statik ince çizgiler için altın standarttır” dedi. “Genellikle göz çevresindeki deri tabakasını katman katman kaldıran ve zamanı tersine çeviren tek seferlik bir tedavidir.”

Lal, lazer seçeneğinin bir ila iki hafta kesinti gerektirdiği ve işlemden sonra bir ila iki ay sürebilen kızarıklıkla ilişkili olduğu için herkes için uygun olmadığını kaydetti. Yara izi bırakma potansiyeli de olduğundan bir uzmana gitmek önemlidir.

King, “Lazer cilt yenileme, krepiliği azaltmada çok yardımcı olabilir” diye ekledi. “Bu, kolajen üretimini teşvik etmenin ve cilt dokusunu iyileştirmenin harika bir yolu.”

King, Clear and Brilliant adlı bir lazer tedavisi markasının minimum aksama süresi gerektirdiğini ve maliyetinin 400 ila 500 dolar arasında olduğunu, buna karşın Fraxel adlı daha agresif bir lazer seçeneğinin daha fazla kesinti gerektirdiğini ve yüzün ne kadarının tedavi edildiğine bağlı olarak 5.000 dolara kadar mal olabileceğini kaydetti. .

 

 Göz Çevrenizdeki İnce Çizgileri Tedavi Etmenin Ve Önlemenin En İyi Yolları Resim

 Göz Çevrenizdeki İnce Çizgileri Tedavi Etmenin Ve Önlemenin En İyi Yolları

Video

Diğer Blog yazılarımız için Tıklayınız

İlgili Aramalar:

Göz Çevrenizdeki İnce Çizgileri Tedavi Etmenin Ve Önlemenin En İyi Yolları
Göz Çevresindeki İnce Çizgileri Tedavi Etmenin Ve Önlemenin En İyi Yolları
goz altı kırışıklıkları
gözaltı kırışıklıkları için mucize
genç yaşta göz çevresi kırışıklıkları
goz altı kırışıklıkları nasıl geçer doğal yöntemler
göz çevresi kırışıklıkları için kesin çözüm kadınlar kulübü
göz altı çizgileri neden olur
göz çevresi kırışıklıkları için kesin çözüm
zeytinyağı göz altı kırışıklıkları
göz altı kırışıklıkları için bitkisel çözüm
göz altı kırışıklıkları için
genç yaşta göz çevresi kırışıklıkları neden olur
goz cevresi kirisiklik
goz kirisikliklari
gozalti kirisiklari
erkeklerde göz çevresi kırışıklıkları
göz çevresi kırışıklıkları için bitkisel çözüm
goz cevresi kirisiklari icin krem
gözaltı kırışıklıkları için
goz cevresi kirisikligina dogal cozum
göz altı çizgisi neden olur
goz alti kirisikligina dogal cozum
goz alti cizgileri
göz çevresi kırışıklığı için bitkisel çözüm
genç yaşta göz altı kırışıklıkları
goz cevresi kirisikliklari icin dogal cozum
gözaltı çizgileri neden olur
evde göz çevresi kırışıklıkları için bitkisel çözüm
goz alti kirisikligi
suna dumankaya goz cevresi kirisiklik
erkek göz çevresi kırışıklık giderici krem
göz altı kırışıklığına kesin çözüm
gülünce göz altı kırışıklıkları
goz cevresi cizgileri
farmasi goz alti kirisikliklari
göz çevresi kırışıklığına kesin çözüm
göz altı kırışıkları için krem
erkek göz altı kırışıklık kremi
goz alti morluk ve kirisiklik
erkeklerde göz altı kırışıklıkları
goz alti isik dolgusu kirisiklik
göz altı çizgilerine kesin çözüm
göz kırışıklığına bitkisel çözüm
göz altı kırışıklığı için
gözaltı kırışıkları için
göz altı kırışıklıkları kesin çözüm
gözaltı kırışıkları
farmasi goz kirisikliklari
goz alti morluklari ve kirisiklari
göz altı çizgileri için kesin çözüm
genç yaşta göz altı çizgileri
erkeklerde göz kenarı kırışıklıkları
göz altı kırışıkları için bitkisel çözüm
gözaltı kırışıklığına kesin çözüm
göz çevresi kırışıkları için bitkisel çözüm
erkek göz altı kırışıklıkları kremi
göz altı kırışıklıkları bitkisel çözüm
göz çevresi kırışıklık bitkisel çözüm
goz alti cizgileri neden olur
göz çevresi kırışıklıkları ibrahim saraçoğlu
göz kırışıklıkları için
gözaltı kırışıklığına bitkisel çözüm
göz kenarındaki kırışıklıklar bitkisel çözüm
göz çevresi kırışıklık kremi erkek
göz altı çizgilerine bitkisel çözüm
erkek göz çevresi kırışıklıkları
göz kırışıklığına kesin çözüm
göz çevresi kırışıklığına zeytinyağı
lr goz alti kirisikliklari
göz altlarım kırışık
göz çevresi kirişikliklari için bitkisel çözüm
göz altı kırışıklığına bitkisel çözüm
göz altı kırışıklığına zeytinyağı
göz altı kırışıklığına çözüm
saraçoğlu göz altı kırışıklıkları
göz altı kırışıklıkları suna dumankaya
gözaltı kırışıklıklarına bitkisel çözüm
göz altı kırışıklıgı için bitkisel çözüm
göz altı kırışıklıklarına kesin çözüm
göz altı kırışıklığı bitkisel çözüm
gozalti kirisikliklari
göz çevresi kırışıklıkları krem
göz altı kırışıklıklarına en etkili krem
gözaltı kırışıklığı için bitkisel çözüm
göz altı kırışıklıkları için kesin çözüm
göz altı kırışıklığı suna dumankaya
göz altı çizgileri ve morlukları
göz altı kırışıklıkları için çözüm
göz altı kırışıklıkları zeytinyağı
goz kirisikligina bitkisel cozum
göz çevresi kırışıklıkları bitkisel çözüm
göz altı kırışıklıklarına çözüm
göz altı çizgileri erkek
göz çevresi kırışıklıkları için zeytinyağı
göz çevresi kırışıklıkları erkek
göz çevresi kırışıklığına bitkisel çözüm
goz cevresi kirisikliklarina dogal cozum
göz altı kırışıklarına kesin çözüm
göz çevresindeki kırışıklara bitkisel çözüm
goz alti kirisikliklari icin
göz kırışıklığı için bitkisel çözüm
ibrahim saracoglu goz cevresi kirisikliklari
goz alti kirisikliklari icin en iyi krem
goz alti cizgileri icin krem

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu