close
Blog Yazıları

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Çarpıcı bir etki yaratan saçlar listesinin başlarında gelen kıvırcık saçlar gerekli bakım uygulanmadığında kullanana zor anlar da yaşatabilen bir saç tipi. Eğer söz dinlemeyen kıvırcıktan eğlenceli buklelere geçiş yapmak istiyorsan, kıvırcık saç bakımı nasıl olmalı ve kıvırcık saçlar için bakım ürünlerinden bahsettiğimiz bu yazı tam sana göre.

Düz saçı olan birinin saçları ile hiç uğraşmak zorunda olmadığı inanışı kıvırcık saçlı insanlar tarafından sıklıkla düşülen bir yanılgıdır. Kıvırcık saçlara sahip olmak doğru bakım yapıldığında çiçek açan bir bitkiye sahip olmaya benzetilebilir. Düz saçla kıyaslandığında çevresinde bıraktığı etki daha fazla olan kıvırcık saçlı insanların sevimli, gizemli ve eğlenceli bir havada olduğu da yaygın inanışlar arasındadır.

Kıvırcık saçlar kısa ve uzun kullanımlarda oldukça farklı bir tarzlara sahip olmaya olanak da sunan, kat verildiğinde saç modelinin tamamen değişebildiği ancak özen gösterilmesi ve düzenli bakım yapılması gereken bir saç tipidir. Eğer kıvırcık saçlarınla başın beladaysa, henüz kıvırcık saç bakım ve şekillendirme konusunda uzman ürünlerle tanışmamış olabilirsin.

Kıvırcık saçlara nasıl bakım yapılır?

Çoğunlukla nem oranı düşük ve kurumaya daha elverişli olan kıvırcık saçları nemli tutmak altın kurallardan biri. Saçın kuruması ve nemsiz kalması elektriklenmeye, tiftiklenmeye ve karmaşık bir görünüme sebep olacağından kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır konusunda atılacak ilk adımının düzenli nemlendirme olduğunu unutmamalısın.

Saçın cinsine uygun bir şampuan ve kıvırcıklar için saç kremi kullanmak duş sonrası saç tarama işini kolaylaştıracak ve saça zarar vermemene yardımcı olacaktır. Saçların minik bukleler halindeyse ve oldukça sıksa saçı bölümlere ayırarak tarayabilir ve kıvırcık saçlar için üretilen kıvırcık saç taraklarından kullanabilirsin. Kıvırcık saçları taramadan önce elektriklenmeyi önleyecek kıvırcık saç bakım ürünleri kullanmak hem tarama sırasında kolaylık sağlayacak hem de ürünün saça tamamen nüfus etmesini sağlayacaktır. Bu ürünlerin arasında kıvırcık saçlar için özel üretilmiş yağları, serumları ve kıvırcık saç için saç şekillendiricileri saymak mümkün.

Kıvırcık saçlara nasıl bakım yapılır konusu saçın uzunluğuna ve sıklığına göre değişecektir. Ancak kıvırcık saç maskeleri ve en iyi kıvırcık saç bakım ürünleri arasında yer alan kıvırcık saç bakım yağlarını kullanmak her tip kıvırcık saç için gerekliliktir. Bu ürünler saçın yağ dengesi de gözetilerek satın alınmalı ve kullanım sıklığı da buna göre ayarlanmalıdır.

Kıvırcık saç için bakım yağları

Elektriklenmenin sıklıkla yaşandığı kıvırcık saçlarda dingin bir görünüm sağlamanın ve bukleleri kontrol altına almanın en iyi yöntemlerinden biri kıvırcık saçlar için bakım yağları kullanmaktır. İçeriğinde argan, jojoba veya badem yağı gibi besleyici yağların da olmasıyla saça derinlemesine bakım da sağlama görevi gören kıvırcık saç bakım yağları haftada bir defa kullanımla oldukça hızlı etki eden ürünler arasında. Avuç içine bir miktar dökülerek, saçlara uçlarından başlayarak yumuşak hareketlerle uygulanan ve saç diplerine masaj yapar şekilde uygulanması gereken bir ürün kıvırcık saç bakım yağı. Saç bakım yağlarının kuru veya ıslak saça uygulanabilen farklı türleri de mevcut.

Kıvırcık saç bakım ürünleri

Kıvırcık saç bakımı nasıl olmalı konusunun ilk maddesi nemlendirme dedik ancak elbette yalnızca bu yeterli değil. Saçın için en iyi kıvırcık saç ürünleri ve bakım yağlarını alsan da düzenli kullanmadığında etkisini göstermeyeceğinden emin olabilirsin. Bunun için hemen her konuda olduğu gibi kıvırcık saç bakımında da kendine bir rutin oluşturmak doğru olacaktır. Her duş sonrası kıvırcık saç bakım yağını uygulamak, haftada bir defa kıvırcık saç bakım maskesi uygulayarak saçtaki nem oranını düzenlemek ve kıvırcık saçlar için özel olarak üretilmiş olan saç şekillendiricilerden kullanarak da doğal görünümlü bukleler elde edebilirsin.

Bir çok insanın kıvırcık saç bakımı nasıl olmalı konusunda kafasını karıştıran detaylardan bir ürün seçimidir. Örneğin serum ve yağlar arasındaki farkı bilmeksizin satın almak ve gelişi güzel uygulamak saçta olumlu değişimlere sebep olmayacağı gibi gereğinden fazla yağlanma, şekil alamama ve kırılma gibi sorunlara da çanak tutabilir. Bu yüzden kıvırcık saç için kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır konusunda uzmanlaşmanın yolu ürünleri tanımaktan geçiyor.

Kıvırcık saçlar için üretilmiş saç bakım serumları sıvı bir formüle sahip direkt olarak saçı tedavi amaçlı kullanılan ürünlerdir. Kremsi ancak akışkan yapısı ile saça kolaylıkla uygulanabilen bir ürün tipidir. Yaşlanma ve kırışma karşıtı geliştirilmiş yüz serumlarına benzeyen yapısı ile kırılmış, elektriklenme sorunu olan ve yüksek oranda nem ihtiyacı taşıyan kıvırcık saçlara kür şeklinde uygulamak gerekir.

Kıvırcık saçlara özel saç bakım yağları saçı beslemek, elektriklenmeyi ortadan kaldırmak, parlak, canlı ve sağlıklı bir görünüm elde etmek içindir. Saça her yıkama sonrası ve hatta ihtiyaç oldukça uygulanabilir. Saç bakım yağları içeriğindeki besinlere göre oran değişkenlikliği de göstererek saçı besler ve bakımını da yapmaya yardımcı olur.

Kıvırcık saçlar için üretilmiş saç bakım maskeleri ayda ortalama iki defa uygulanmasının uygun görüldüğü ürünler arasında. Eğer saçlarına sıklıkla fön gibi yıpratıcı işlemler uyguluyorsan, saç maskesi konusunda kuaförünle görüşerek uygun bir program önermesini de rica edebilirsin. Ancak standart işlemlere maruz kalan bir saç için ayda 2 defa saç maskesi uygulamanın uygun olduğu yönünde araştırmalar var. Saç maskeleri saç yağı ve serumu gibi akışkan değil daha katı bir yapıya sahip olup, saçta bir süre bekletilerek yıkanan bir ürün tipi. Kıvırcık saçlardaki kırıklar, uzamama sorunları ve mat görünüme karşı oldukça etkili bir ürün. Düzenli kullanımla oldukça canlı buklelere sahip olabilirsin.

Kıvırcık saçlılara öneriler

Kıvırcık saçlarının eğlenceli bukleler halinde olmasını ve sağlıklı görünmesini istiyorsan dikkat etmen gereken bazı hususular var.

Şampuan seçerken kıvırcık saçlar için üretilmiş olanlarından tercih etmen duş sonrasında saçlarınla daha az zaman geçirerek harika sonuçlar almanın ilk adımıdır. Şampuan sonrası saçlarının uçlarına uygulayacağın kıvırcık saçlar için üretilmiş saç kremi de duş sonrası yapacağın işlemleri hızlandıracaktır.

Saçlarını çok fazla sıcak suyla yıkamaktan kaçınmak ve en azından duş biterken soğuk su ile iyice durulamak buklelerin belirginleşmesine, parlamasına ve kendini bırakmamasına katkı sağlayacaktır.

Kıvırcık saçları havlu ile birbirine karıştırarak kurulamak bir kıvırcık saçlının kalınması gerekenlerin başında geliyor. Zira saçlarının kabarık ve kabarmış olmasını istemiyorsan.

Kıvırcık saçları tararken kullanılan fırça da oldukça kritik bir detay. Permalı ve kıvırcık saçlar için özel üretilmiş, seyrek dişli fırçalardan edinmek şart. Bu fırçayı kuru kıvırcık saçına saç serumu uyguladıktan sonra da kullanabilir ve harika bukleler elde edebilirsin.

Kurulama ve kurutma işlemi kıvırcık saç bakımının en kritik noktalarından biri. Çok fazla sıcağa maruz bırakılan kıvırcık saçlarda elektriklenme ve kırılmayı önlemek neredeyse imkansızlaşabiliyor. Bu yüzden eğer saç kurutma makinesi kullanıyorsan düşük ısıda olduğundan emin ol.

Kıvırcık saç şekillendiriciler

Kıvırcık saçlar için özel üretilmiş kıvırcık saç bakım seti ve ürünlerinden faydalanarak bakımları yapmak saçların sağlıklı ve etkileyici görünmesi için harika bir yol. Ancak gün içinde buklelerin doğallığını kaybetmemesi, elektriklenmemesi ve şeklinin bozulmaması için kıvırcık saç şekillendiricilerinden faydalanmak da gerekiyor.

Kıvırcık saç köpükleri ve kıvırcık saç jöleleri saçların birbirine yağışmasını engellemek ve birbirinden bağımsız, özgür bukleler elde etmek için harika seçimler. ÜStelik bu tip ürünlerin gün boyu saça ağırlık vermeden kullanılabildiği de bir gerçek. Saçın için uygun saç şekillendiriciyi seçerken saçının uzunluğuna ve daha çok hangi modellerde kullanmayı tercih ettiğine dikkat edebilirsin. Kıvırcık saçları şekillendirmek için kullanılan ürünlerin arasında elbette maşalar da var. Eğer saçlarının belli bir bölümüne veya tamamına daha seyret dalgalar vermek istiyorsan saç şekillendirici aletlerden de faydalanabilirsin.

 

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Olmalı? Fotograf / Resim

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Olmalı? 2023 Video

Diğer Blog yazılarımız için Tıklayınız

Kozmetik Markaları için Tıklayınız

İl ve İlçeleri Göre Kozmetik Mağazaları için Tıklayınız

İlgili Aramalar:

Kıvırcık saç bakım rutini nasıl olmalı?
Saçı kıvırcık olanlar ne yapmalı?
Kıvırcık saçlar banyodan sonra ne yapmalı?
Kıvırcık saçlılar saçlarını nasıl yıkamalı?
Kıvırcık saç kaç kez yıkanmalı?
Kıvırcık saçlı insanlar nasıl uyumalı?
Kıvırcık saç Bakımı evde
Kıvırcık saç Bakımı Erkek
En iyi kıvırcık saç ürünleri
Kıvırcık saçlara Bakım ürünleri
Kıvırcık saç ŞEKİLLENDİRME ürünleri
Kıvırcık saçlar için Bukle belirginleştirici
Yıpranmış kıvırcık saç
Saçlarım kıvırcık ama dipleri düz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu