close
Blog Yazıları

Sporu Yaşam Biçimi Haline Getirecek İpuçları

Sporu Yaşam Biçimi Haline Getirecek İpuçları

 

Spor salonuna yazılıp bir ay sonra yolunu unutanlar, yaz yaklaşınca spora başlayıp bütün kış yerinden kalkmayanlar hazır olun! Sporu yaşam biçim haline getirmenin formülleri bu listede.

Motivasyon

Yapmaktan zevk aldığınız bir spora başlamak sizi motive edecektir. Spora başlama nedenlerinizi ve  hedeflerinizi belirleyin. Yazdıklarınızı karşılaştırarak doğru seçim yapıp yapmadığınızı görebilirsiniz.

Görsellik

Kıyafetlerinizin içine girememeye başladınız ama hala spor gözünüzü korkutuyorsa gerçeklerle yüzleşin. Kendinizi zihinsel olarak forma girmeye hazırlamak için eski fotoğraflarınızı ve eski pantalonlarınızı görebileceğiniz yerlere yerleştirin. Hedefinize ulaşmak tahmin ettiğiniz kadar zor olmayacak.

Harekete Geçin

Ertelemeyin. Spor yapmaya karar verip hala başlamadıysanız harekete geçin. İşe kendinize bir rol model bulmakla başlayabilirsiniz. Bahane bulmak sizi hayal ettiğiniz vücuda ulaştırmayacaktır.

Plan

Spor yapmayı planladığınız saatleri telefonunuza ya da takviminize kaydederek programınızı düzenleyebilirsiniz. Böylece iş görüşmeleri, arkadaş buluşmaları spor yapmanıza engel olmaz.

15 Dakika Bile Olsa

Hafta bir gün iki saat spor yapmak yerine her gün 15-30 dakikalık aktiviteler sizin için daha yararlı olacaktır.

Doğru Karar

Sağlık problemleriniz, vücut yapınız, maddi olanaklarınız, becerileriniz… Saydıklarımızın hepsi spora başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken etkenler. Sporu hayatınızın bir parçası haline getirmek istiyorsanız düzenli olarak yapabileceğiniz, günlük rutininize uyabilecek aktiviteleri seçin.

Ritüel

Spor aktivitelerinizi günlük hayatınıza entegre etmeye çalışın. Böylece spor sizin için bir yük değil, uzun soluklu ve keyifli bir mola olacaktır.

Arkadaş Etkisi

Spora devamlılıkta arkadaş etkisini küçümsemeyin. Siz tam spor salonuna giderken gelen cazip bir davet planlarınızı bir anda değiştirebilir. Sadık bir spor arkadaşı kurtarıcınız olacaktır.

Mola

Spor programınıza mutlaka kısa molalar ekleyin. Aralıksız spor yapmak sakatlanmalara yol açabilir. Ayrıca mola vererek performansınızın düşmesini engelleyebilirsiniz.

Hedef ve Ödül

Haftalık programınızı belirlerken kendinize hedefler koyun. Örneğin, koşmaya başlayacaksınız. Kendinize bu ay sonuna kadar 5 km’yi 30 dakikada tamamlama hedefi koydunuz. Ay boyunca süre tutarak süreçlerinizi not alın. Hedefinize ulaştıysanız yeni hedefler koyun ve tabii ki kendinizi ödüllendirin.

Sporu Yaşam Biçimi Haline Getirecek İpuçları Fotograf / Resim

Sporu Yaşam Biçimi Haline Getirecek İpuçları 2022 Video

Diğer Blog yazılarımız için Tıklayınız

Kozmetik Markaları için Tıklayınız

İl ve İlçeleri Göre Kozmetik Mağazaları için Tıklayınız

İlgili Aramalar:

Sporu yaşam tarzı haline getirmek
Spor Yapmayı Zorunluluktan Ziyade Yaşam Biçimi Haline

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu