close
Blog Yazıları

Bir Güneş Koruyucu Ürünü Nasıl Kullanmalısınız?

Bir Güneş Koruyucu Ürünü Nasıl Kullanmalısınız?

İster yağmurlu, ister bulutlu, ister güneşli, ister içeride ister dışarıda olun, UV ışınları yılda 365 gün cildiniz üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Bir Güneş Koruyucu Ürünü Nasıl Kullanmalısınız? SPF’si (Güneşten Koruma Faktörü) gün boyunca her gün en az 30 olan bir gündüz kremi kullanarak cildinizin korunmasını ve genç görünmesini sağlayın. Tüm gündüz nemlendiricilerimiz minimum SPF 30 içerir.

Çoğumuz bir SPF kullanmamız gerektiğini biliyoruz, ancak çok net olmayan şey onu nasıl kullanacağımız. Güneş koruyucunuzu nereye uygulayacağınızdan, gerçekten iki saatte bir yeniden uygulamanız gerekip gerekmediğine kadar, yanan güneş kremi sorularınızı yanıtladık ve birkaç efsaneyi ortadan kaldırdık, böylece cildinizi güneşin zararlarından korumak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olursunuz.

Güneş Kremi Nasıl Uygulanır

Güneş koruyucunuz doğru şekilde uygulanmadıysa, ihtiyacınız olan korumayı sağlamayacaktır. Güneş koruyucunuzdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için SPF’nizi nasıl uygulayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

  • Güneş kremi cilt bakım rutininizin son adımı olmalıdır. Bu, serumunuzun ve nemlendiricinizin (kullanıyorsanız) üstüne uygulamanız gerektiği anlamına gelir. Makyajınızı SPF’nizin üzerine uygulayabilirsiniz, güneş koruyucunuzu önce emmesi için 3-5 dakika vermenizi öneririz.
  • Cildinizi elementlerden gerçekten korumak istiyorsanız, güneş koruyucunuzu uygulamadan önce antioksidan bakımından zengin bir serum kullanın. Bu, cildi kirlilikten ve çevresel hasardan korumaya yardımcı olur.
  • Yeterince basit gelebilir, ancak güneş koruyucunuzu açıkta kalan herhangi bir cilde uyguladığınızdan emin olun. Ekstra dikkat gerektirebilecek, yaygın olarak unutulan alanlar, kulaklarınızın üst kısımları ve gözlerinizin etrafındaki hassas cilttir.
  • Giyinmeden önce bekleyin. Giyinmeden önce güneş koruyucunuzun emilmesine izin vermenizi öneririz, aksi takdirde giysilerinizde cildinize göre daha fazla güneş kremi bulaşabilir.

Bir güneş koruyucu ürünü ne kadar uygulamalısınız?

  • Bir ürünün ne kadarını kullanmanız gerektiği konusunda net bir yönerge vermek imkânsızdır, çünkü insanlar farklı şekil ve boyutlardadır ve bu nedenle ürünü daha büyük veya daha küçük bir cilt yüzeyine uygulamanız gerekecektir. Ürünü cömertçe uygulamanız önemlidir. Bu yüzden çok tutumlu olmayın.
  • Ne kadar çok cilt geçirgen olmayan giysilerle kaplanırsa, o kadar az güneş kremine ihtiyacınız olacaktır.
  • Doğrudan güneş ışığı altında uzun bir gün geçiriyorsanız, tek başına kıyafet yeterli değildir. UV koruyucu giysiler konusunda uzmanlaşmış firmalar bulunmaktadır.
  • Uygulanan miktar cildinizde çok ağır geliyorsa, SPF’li ürünleri katmanlar halinde uygulayın (örn. gündüz kremi, fondöten ve kompakt pudra).

Güneş kremi sürdükten sonra dışarı çıkmadan önce beklemek gerekir mi?

Güneş koruyucu bir ürün uyguladıktan sonra yapılacak en iyi şey dışarı çıkmadan önce 15 dakika beklemektir. Bu, güneş kreminin emmesi/kuruması ve mümkün olan en iyi korumayı sağlamaya hazır olduğundan emin olmak için makul bir süredir.

Güneş kremini ne sıklıkla uygulamalısınız?

  • Güneşten korunma ürünleri her gün, yağmurda veya güneşte kullanılmalıdır, çünkü UV ışınları bulutların arasından geçebilir. Güneşten korunma, gündüz cilt bakım rutininizin her zaman son adımı olmalıdır. SPF’nizin üzerine başka bir cilt bakım ürünü uygularsanız, güneş kremi daha az etkili olacaktır.
  • Diğer nemlendirici ve cilt onarıcı bileşenlerin yanı sıra güneş koruyucu içeren bir gündüz kremi kullanın. O zaman güneş kreminizin altına ayrı bir krem ​​kullanmanıza gerek kalmaz.

Güneş kremini ne sıklıkla tekrar uygulamalısınız?

Gerçekten her iki saatte bir güneş kremini yeniden uygulamak zorunda değilsiniz. Güneş kremleri, zamanın geçmesiyle değil, doğrudan gün ışığına maruz kalmanın etkileriyle bozulur. Ortalama bir gün boyunca – diyelim ki bir iş günü – sabah uyguladığınız güneş kremi günün sonunda yine de yeterli koruma sağlayacaktır. Yani sabah yeterince başvurduğunuzu ve günlük aktivitelerinizin veya işinizin çoğunu içeride yapacağınızı varsayarsak.

Dikkat edin: UV ışınları camdan geçebilir. Yanmazsınız, ancak bir pencerenin yanında oturuyorsanız güneşin zarar görme riski vardır.

Gününüzün büyük bir kısmını dışarıda geçiriyorsanız, güneş kremini ne sıklıkla uygulayacağınız sorusunun farklı bir cevabı vardır. Bu durumda, özellikle çok terliyorsanız veya yüzmeye gidiyorsanız, güneş koruyucunuzu iki saatte bir yeniden uygulamanızı öneririz.

Spf’li gündüz kremi standart bir güneş kremi kadar etkili midir?

Bir ürün en az 30 SPF’ye sahip olduğunda UVA ve UVB ışınlarına karşı aktif koruma sağlar ve standart bir güneş kremi kadar etkilidir. Bir gündüz kremi genellikle cilde faydalı olan ek bileşenler (antioksidanlar ve cilt onarıcı maddeler gibi) içerir.

Antioksidanlar, herhangi bir SPF nemlendirici veya gündüz kremine değerli bir katkıdır. Güneşe maruz kalmanın neden olduğu serbest radikal hasarını nötralize etmeye yardımcı olurlar. Ek olarak, antioksidanlar cildinizi dijital cihazlardan gelen mavi ışık gibi diğer serbest radikal kaynaklarına karşı korumaya yardımcı olur. Müdahale olmadan, bu hasar cilt renginin bozulmasını tetikleyebilir.

Birçok antioksidan aynı zamanda cildi yatıştırıcı özellikler de sunar (kirlilik cildin gerginleşmesine neden olur). Ayrıca güneşten koruyucu formülasyonları stabilize etmek için kullanılırlar ve aynı zamanda etkinliklerini arttırırlar.

Basitçe söylemek gerekirse: antioksidanlar güneş koruyucunuzun etkinliğini artırır ve maksimum koruma sağlarken, aynı zamanda UV’ye maruz kalmanın tetiklediği çevresel hasarı onarmaya yardımcı olur (ve bunun bir kısmı her zaman olur, çünkü hiçbir güneş kremi UV hasarını durdurmada %100 etkili değildir).

 

Sentetik güneş koruyuculu bir ürünün üzerine mineral güneş koruyuculu bir ürün uygulayabilir misiniz?

Mineral ve sentetik güneş koruyucu ürünler kesinlikle üst üste kullanılabilir. Ancak, özgürce uyguladığınız ve geniş spektrumlu koruma sağladığından emin olduğunuz sürece bunlardan birini kullanmak genellikle yeterlidir. Paula’s Choice’da tüm güneş koruyucu ürünlerimiz geniş spektrumlu koruma sunarak sizi hem UVA hem de UVB ışınlarından korur. Gün içinde güneş korumanızı yenilemeniz gerekiyorsa veya kapsama alanını en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, farklı güneş koruyucu ürünleri katmanlamak her zaman bir seçenektir.

Güneş koruyucu ürününüzün üzerine spf içermeyen bir fondöten kullanabilir misiniz?

Bu yönergeleri takip ederseniz, güneş koruyucunuzun üzerine güneş korumanızı etkilemeden SPF’siz fondöten uygulayabilirsiniz. Cilt bakımı, cildin en üst katmanları tarafından emilmek üzere tasarlanmıştır, bu nedenle SPF ürününüzün oturması için zaman tanıyın. Makyaj cilt yüzeyinde kalır, bu nedenle güneş koruyucunuzun seyreltilmesini ve etkinliğinin azalmasını önlemek için fondöteninizi dikkatli bir şekilde uygulayın. Beklemek istemiyorsanız veya güneş korumanızın azaldığından endişe ediyorsanız, SPF’si en az 30 olan bir fondöten veya renkli gündüz kremi seçin.

SPF’li makyajın kendinizi güneşten korumak için tek başına yeterli olmadığını unutmayın. Çoğu insan yeterli korumaya sahip olmak için yeterli fondöten, BB veya CC krem ​​uygulamaz.

Kompakt tozlar veya gevşek tozlar tek başına güneşe karşı koruma sağlamaz. Bununla birlikte, makyajınızı hızlı bir şekilde rötuşlamak ve güneşe karşı ek koruma sağlamak için uygundurlar.

Mineral formülün beyaz parlaklığını kaplamak için renkli bir gündüz kremi veya fondöten spf ile karıştırabilir misiniz?

SPF’nizin formülünü seyreltmemek veya dengesini bozmamak ve tam korumayı elde etmenizi sağlamak için karıştırmak yerine katmanlar halinde uygulamak en iyisidir. Gündüz nemlendiricinizin SPF 30 veya üzeri olduğundan emin olun ve bol miktarda uygulayın. Yaklaşık 15 dakika kurumasını bekleyin ve ardından daha fazla koruma için SPF’li bir fondöten uygulayın.

 

Bir Güneş Koruyucu Ürünü Nasıl Kullanmalısınız? Resim

Bir Güneş Koruyucu Ürünü Nasıl Kullanmalısınız? Video

Diğer Blog yazılarımız için Tıklayınız

İlgili Aramalar:

100 faktör güneş kremi kullananlar
doktorların önerdiği en iyi güneş kremi
solante güneş kremi kullananlar kadınlar kulübü
yüze güneş kremi nasıl sürülür
ostwint güneş kremi kadınlar kulübü
doktorların önerdiği en iyi güneş kremi 2021
solante pigmenta güneş kremi kullananlar kadınlar kulübü
güneş kremi yüze nasıl sürülür
bim garnier güneş kremi
diğer bioderma güneş ürünleri
yüz doktorların önerdiği en iyi güneş kremi
bioderma 100 faktör güneş kremi kullananlar
güneş koruyucu saç bakım ürünleri
solante güneş kremi kadınlar kulübü
solante güneş kremi orjinal
en iyi güneş kremi doktorların önerdiği
diğer garnier güneş ürünleri
güneş koruyucu ürünler
dermokozmetik güneş koruyucu
solante güneş kremi kullanan kadinlar kulubu
güneş kremi yüze nasıl sürülmeli
solante pigmenta losyon
doktorların önerdiği güneş kremi markaları
güneş koruyucu saç ürünleri
doktorların önerdiği en iyi güneş kremi 2020
güneş kremi ürünleri
güneş koruyucu dermokozmetik
bir güneş koruyucu ürünü nasıl kullanmalısınız
bir güneş koruyucu ürünü nasıl kullanmalısınız 2022
güneş koruyucu ürünü

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu