close
Blog Yazıları

Kış Parfümü Nasıl Olmalı?

Kış Parfümü Nasıl Olmalı?

Etkileyici bir kokuya sahip olmanın mevsimi yok ancak mevsime göre parfüm kullanmak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri kış parfümü nasıl olmalı sorusu. İşte size bazı öneriler.

Yaz ve bahar aylarında kullanılan parfümlerden daha farklı bir içeriğe sahip olan kış parfümü nasıl seçilir ve kış parfümü seçerken nelere dikkat edilmesi gerekiyor bilmekte fayda var. Zira kışın yaz veya bahar aylarında kullanılan parfümlerin kullanılması parfümün kalıcılığını etkilediği gibi beklenen etkiyi de yaratamayabiliyor. Tıpkı kış aylarına özgü giysilerin oluşu gibi kışın kullanılacak parfümler de farklılaşıyor.

Kışın hangi parfümler kullanılır?

Bahar ve yaz aylarında ağırlıklı olarak kullanılan çiçek ve meyve kokularının aksine kışın hangi parfüm kullanılır sorusunun cevabı ağırlıklı olarak misk, oryantal ve odunsu kokudaki parfümleri görmek mümkün. Soğuk havalarda kalıcılığı çok daha etkin olan bu içerikteki parfümler yarattıkları etki ile oldukça kalıcı ve belirginler.

Kış için parfüm seçerken kışı anımsatan ve kış mevsimi ile özdeşleşmeyi sağlayan parfümleri seçmek daha uygun olurken baharat kokularından faydalanabilirsiniz. Kış için parfüm önerileri arasında sıklıkla gördüğümüz vanilya ve tarçın ağırlıklı parfümler karşımıza çıkarken yoğun aroma sağlayan portakal, karamel ve limon bazlı meye kokularına da rastlamak mümkün.

Kış mevsiminde parfümün kalıcı olması nasıl sağlanır?

Yaz mevsiminin aksine kışın soğuyan hava sebebiyle kalıcılığında sorun yaşanan parfümleri seçerken EDP yani (Eau de Parfum) türünde üretilen parfümleri seçmek kalıcılığı sağlamanın en iyi yollarından biridir. Kış parfümü nasıl olmalı sorusunun cevaplarından biri de tenimizde saklıdır. Kuru bir cilde sahip birinin sıcak ve yoğun notalara sahip kış parfümlerini seçmesi gerekirken, daha yağlı cilde sahip olanların bergamot, vanilya, iris, paçuli ve deri notalarına sahip parfümleri seçmesi daha uygun olacaktır.

Bergamot, iris, vanilya, paçuli ve deri notalarıyla gözde olan parfümlere örnek olarak Valentino Donna verilebilirken, damask gülü, yasemin, sedir, böğürtlen ve misk notalarıyla öne çıkan Dior J’adore kış parfümü önerileri arasında baş sıralarda yer almaktadır. Bununla birlikte sardunya, frezya, tatlı bezelye, Şam gülü ve paçuli notalarını sevenlerdenseniz size önerimiz Burberry My Burberry parfümünü denemeniz olacak.

Kış parfümünün içeriğinde neler olmalı?

Sevdiğiniz koku türlerine uygun notalara sahip bir parfüm seçmek için hangi notaları içermesi gerektiğini bilmeniz de önemlidir. Kışın nasıl parfüm kullanılır sorusunun en yaygın cevapları ve içeriklerindeki notlar şöyle;

  • Odunsu kokular; sandal ağacı, paçuli, vetiver, sedir gibi yoğun, doğal ve sıcaklık hissi veren kokular olmalıdır.
  • Yeşil kokularda; Odunsu notalara nazaran daha hafif, taze yeşil notalar çok daha modern bir etkiye sahiptirler.
  • Oryantal kokular; tatlı ve keskin notaların, tütsü ve baharatların buluştuğu egzotik parfümler kategorisine girmektedir.
  • Floral kokular; lavanta, yasemin, gül gibi zarif çiçek notaları kış parfümlerine en çok yakışanlar arasında yer alıyor.
  • Meyveli kokular; tıpkı çiçek notaları gibi dahil oldukları parfüme zenginlik ve tazelik katmakla ünlü olan parfüm çeşitleridir.

En sevilen kış parfümleri neler?

Bergamot, vetiver, deri, tütsü ve Tonka fasulyesi notalarını sevenlerdenseniz seçiminizi Issey Miyake Nuit D’issey’den yana yapabilirsiniz.

Küba şeker kamışı, tütün yaprağı ve siyah vanilya notalarıyla öne çıkan John Varvatos Dark Rebel ise kalıcılığı ve bıraktığı etki ile en iyi kış kokuları erkek türlerinde ön sıralarda geliyor. Bir başka gözde erkek parfümü ise deri, bal, kakule, muskat ve safran notalarıyla Ralph Lauren Supreme Leather demek mümkün. Kış için kadın parfümleri arasında ilk sıralarda gelen parfümlere ise Valentino Donna, Miss Dior, Versace Bright Crystal, Elie Saab Le Parfüm ve Tiffany Eau De Parfüm Intense’i saymak mümkün.

Kış parfümü nasıl sürülür?

Parfüm seçimi yaparken ve kış parfümü nasıl olmalı sorusunun cevabını ararken eğer ilk defa denediğiniz ve daha önce koklamadığınız bir parfümü satın almayı düşünüyorsanız, parfümü bileğinizin iç tarafına sıkın, 5 dakika bekleyin ve ilk aldığınız kokunun üst nota olup hızla uçacağını, bu dağılım sonrasında kalan kokunun orta nota ve parfümün asıl karakterini oluşturanın alt nota olduğunu akılda tutarak etkisi için yeterli zamanı tanıyın.

Sanılanın ve yaygın uygulamanın aksine parfüm sürüldüğünde bilekleri birbirine sürtmek doğru bir yaklaşım değildir. Bu yaklaşım üst notaların hızla uçmasına sebep olacak ve parfümün kalıcılığını olumsuz etkileyecektir.

Parfümün kalıcı olmasını ve istenilen etkiyi göstermesini sağlamanın en iyi yolu eklem yerlerine sürmektir. Bununla birlikte kucağınızın arkasındaki alana parfüm sürerken saç dibinize de gelmesi saçlarınız hareket ettikçe parfümün etkisini göstermesini sağlayacak bir uygulamadır.

Parfümler beden ısısı ile etkileşime geçtiklerinde etki gösterdiğinden yine yaygın uygulamanın aksine kıyafetlere parfüm sıkmak doğru bir yaklaşım değildir. Parfümü uygularken bedenin temiz olması da etkisini arttıracaktır.

Parfüm sürerken dikkat edilecek bir başka nokta da parfümü sıkma sırasında şişenin bedenden 10 cm kadar uzakta tutuması gerektiğindir. Bu uygulama bedene eşit bir dağılım sağlamanın en etkili yoludur.

 

 

Kış Parfümü Nasıl Olmalı? Fotograf / Resim

Kış Parfümü Nasıl Olmalı? 2022 Video

Diğer Blog yazılarımız için Tıklayınız

Kozmetik Markaları için Tıklayınız

İl ve İlçeleri Göre Kozmetik Mağazaları için Tıklayınız

İlgili Aramalar:

Kışın hangi kokular tercih edilmeli?
Erkek kış parfümü nasıl olmalı?
Yaz kış parfümü nasıl ayırt edilir?
Kışın ve gece hangi parfüm çeşidi kullanılır?
Kışın en çok hangi parfüm çeşidi kullanılır?
Tene göre parfüm nasıl seçilir?
Parfüm en doğru nereye sıkılır?
Kalıcı olan parfüm EDT mi EDP mi?
Parfüm tene sıkılır mı?
Kış parfümleri Erkek
Yazın Hangi parfüm kullanılır
Kış parfümleri kadın
Yaz aylarında seçilen parfüm özellikleri
Üst notaları baskın olan ve ilk uygulandığında yoğun bir koku veren parfüm türü
En iyi kış parfümleri erkek
Yaz ayları parfüm önerisi
Edp parfüm Nedir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu